Günümüz ekonomik şartlarından dolayı, çalışma karşılığında aldıkları maaşı yetersiz kalan bireyler, herhangi bir acil ihtiyaç, konut ya da araba alırken kredilere başvurmaktadır. Kredi veren kurumlar her zaman bir rekabet içerisindedir. Bundan dolayı ortaya birçok kampanya, ödeme kolaylığı ve vade çeşitliliği çıkmaktadır. Ödeme durumlarına göre, nakit ihtiyaçlarının olduğu gruplara göre birçok kampanyayla müşterilerine avantajlar sunan ve yurt dışında ikamet etmekte olanlar için kredi veren bankalar bulunmaktadır.

Bankalar yalnızca Türkiye’de ikamet eden bireylere özel krediler, kampanyalar ve ödeme kolaylıkları geliştirmiyor. Yurtdışında yaşayan Türkler içinde birçok kredi bulunmaktadır. Bundan dolayı gurbetçi vatandaşlarımız, konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi başvurusunda bulunabilirler.

Kredi Almak İçin Türkiye’ye Gelmek Şart mı?

Kredi almak için bankalara yapacak olduğunuz başvurular, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Çünkü her bankanın politikası farklıdır. Bazı bankalar sadece yaşadığınız yerden onayladığınız bazı evraklar karşılığında sizlere kredi imkanı sağlarken, bazıları ise sadece kefil ya da yerleşik adres olması durumunda kredi sağlıyor.

Bundan dolayı net olarak Türkiye’ye gelmek zorundasınız ya da gelmeden olur diyemem. Türkiye’ye gelmek durumunda olmasanız bile tapu ve banka işlemleri için Türkiye’de resmi kurumlar tarafından kabul görecek kapsam ve şartları taşıyan vekaleti noter aracılığıyla Türkiye’deki vekilinize vermelisiniz.

Alabileceğim Kredi En Fazla Ne Kadar?

Bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusunun ardından kredi miktarları, bireyin gelir durumuna, borç durumuna göre farklılık göstermektedir. Tüm her şeyiniz bankanın kredi kullanma şartını karşılasa dahi, konut değerinin en fazla %80’lik bölümü kadar kredi kullanabilirsiniz.

Yurtdışında ikamet ettiğinizden dolayı kredi sınırlaması özel olarak bulunmuyor. Yani Türkiye’de yaşayan bir vatandaşla aynı krediyi çekebiliyorsunuz.

Konutun %80’lik bölümünü kredi olarak çekebilirsiniz dedik. Bu durumda bankaya yasal olarak beyan edeceğiniz gelir durumuna göre farklılık gösterecektir. Bankaların beyan edilen gelirleri değerlendirmeleri birbirinden farklıdır. Çoğunun uygulaması ise aylık net gelirin en fazla %50’lik bölümüne kadar taksitlendirme yapılabilecek durumda olunmasıdır.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar ve Evraklar Nelerdir?

Yurtdışında ikamet eden bireylerin kredi alabilmesi için gelirini resmi olarak belgelemeleri gerekmektedir. Gelirini belirlemelerinin ardından bankalar tarafından gerekli görülen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayıp başvuruda bulunulması lazım gelir. Bankalar tarafından yurtdışında yaşamakta olan Türk vatandaşlarından istenilen belgeler şu şekildedir:

  • Krediye konu gayrimenkule ait olan ekspertiz raporu (Banka aracılığıyla yapılacak)
  • T.C. Pasaportu ya da T.C. Nüfus Cüzdanı örneği.
  • Hangi ülkede yaşıyorsanız o ülkedeki gelir belgesi.
  • 3 aylık banka hesap özeti ve kredi kartı / kredi ekstresi.
  • Yaşanılan ülkedeki kredi kayıt bürosu kaydı (Almanya – SCHUFA, Hollanda – BKR)
  • Yurtdışındaki ikamet adresine gelen faturaların tamamının fotokopisi
  • Satın alınacak olan konuta ait olan tapu fotokopisi, evli ise eş muvafakatnamesi (Eş rızası olmadan konut kredisi alınamaz)
  • Varsa üzerine kayıtlı ek teminat belgeleri (ev, araba, arsa v.b.)