Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Yunanistan ev kiraları ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Türkiye’ye komşu ülkeler arasında yer alan Yunanistan asgari ücret bilgisine daha önce sizlere vermiştik. Ev kiraları ile karşılaştırma yapmak isterseniz asgari ücret bilgisine de BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz. 

Yunanistan, turistik amaçlı çoğu Türk’ün gittiği bir ülke. Evlerin mimarisi v.s. ise insanlarda Yunanistan ev kiraları konusunda soru oluşmasına vesile oluyor. Aynı zamanda Yunanistan’da yaşamak isteyenler veya gidecekler de bu hususta araştırma yapıyor. Lafı daha fazla uzatmadan bakalım Yunanistan ev kiraları ne kadarmış? Nasıl ev kiralanırmış? Nelere dikkat etmek gerekiyormuş?

Yunanistan Ev Kiraları 2019

Yunanistan ev kiraları genel olarak Avrupa ülkelerine göre çok uygun. Fakat asgari ücret düşük olduğundan dolayı hemen hemen geçim aynı diyebiliriz. Yunanistan, yaşamak için güzel bir ülke. Okul için de yine öğrenci seven bir ülke diyebiliriz. Bekarlar ve öğrenciler genelde 1 odalı stüdyo dairelerde kalıyor. Bu daireler şehir merkezinde ortalama olarak 284 €’ya kiralanmakta. Eğer şehir merkezi dışını tercih ederseniz ortalama direkt 249 €’ya düşüyor.

3 odalı daireler ise Yunanistan’da 471 € ortalamaya sahip. Bu fiyat şehir merkezi için geçerli. Şehir merkezi dışında ise ortalama olarak 436 € kiralama bedeli bulunuyor.

Yunanistan Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)400 €350 €
En Yüksek (3 Oda)700 €600 €
En Düşük (1 Oda)200 €180 €
En Düşük (3 Oda)350 €300 €

Yunanistan Nasıl Ev Kiralanır?

Yunanistan genelinde oturduğunuz ev yeni yapım değilse, çok modern bir evde oturmayı düşünmeyin. Çünkü mimari olarak genelde eski mimariler kullanılıyor. Çok sayıda evde kendiliğinden gömme dolaplar yer almaktadır. Eğer siz bir dolap daha eklemeye kalkarsanız, bu durumda oda çok daha küçük bir alana dönüşecektir.

Yunanistan’da emlakçılardan rahatlıkla ev bulabilirsiniz. Emlakçılar, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yabancılara yönelik bir dolandırma gayesi içerisinde değillerdir. Genel olarak Yunanistan’da eğitim gören öğrencilerden bu şekilde bir bilgi edindik. Ayrıca Facebook grupları ve Yunanistan için emlak siteleri bulunmaktadır. Buralardan rahatlıkla ev bulabilir, görebilir ve tutabilirsiniz.

Yunanistan Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yunanistan yeni krizden çıkmış bir ülke. Etkenlerini tam atlatamadı. Bu yüzden apartmanlarda merkezi ısıtma pek tercih edilmiyor. Yani tabiri caizse herkes kendi keline ilaç sürüyor diyebiliriz. Evlerde genellikle elektrik yoluyla ısınma sağlanıyor. Bu hususta elektrikli kaloriferler ve klimalar öne çıkıyor. Tabi bunlar da yüksek miktarda elektrik tükettiği için düzgün ve en verimli şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde çok yüksek kiralar görebilirsiniz.

Yunanistan’da çok eski evler bulunuyor. Öyle ki 50-60 yıllık evler bile kiralanabiliyor. Miktar olarak çok uygun fiyata bu evleri tutabilirsiniz fakat bunun bir ömür pişmanlığını çekersiniz. Çünkü çoğu yaşlı evde ısı yalıtımı v.s. çok amatörce eski düzen yapılmış. Buda evlerin kış aylarında çok soğuk olmasına sebep sağlıyor. O yüzden kesinlikle ev alırken 20 yaş barajı koymanızı öneriyoruz.

Yunanistan’da Türkiye’de olduğu gibi binalarda görevli yer almamaktadır. Yani böyle bir iş sektörü bulunmamaktadır. Bu yüzden çöp v.s. konularında ellerinizi sıvamanız gerekecek. Bunun yanı sıra görevli olmadığı için çok uygun fiyatlar aidat veriyorsunuz. 10 € gibi bir aidat ücreti var. Buda aylık temizlik giderleri ve diğer masraflar için harcanıyor.

Atina Ev Kiraları 2019

Yunanistan’ın en ünlü şehri olan aynı zamanda da başkenti olarak öne çıkan Atina’da ev kiraları ortalamanın bir tık üzerinde diyebiliriz. Çünkü ülkenin büyük bir bölümü Atina’dan meydana geliyor. Bir İstanbul gibi düşünebilir. Aynı zamanda Atina’da yaşam diğer şehirlere göre daha zor.

Eğer öğrenciyseniz ve Atina’da yaşamak istiyorsanız bu durumda 1 odalı stüdyo daireler için Atina merkezde ortalama 297 € ödersiniz. Eğer şehir merkezi dışında kiralamak isterseniz bu durumda ortalama 289 €’ya inecektir. Fark neden bu kadar az? Diyebilirsiniz. Çünkü şehrin merkezi ve merkez dışı arasındaki uzaklık çok küçük. Yani Atina’da her yer merkez.

3 odalı evlere bakacak olursak şehir merkezinde 502 € ortalamasına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şehir merkezi dışında ise 518 €’ya birçok ev bulunuyor. Şimdi neden şehir merkezi dışındaki evler daha pahalı diyeceksiniz. Çünkü şehir merkezinde pek yeni Yunan evi bulunmuyor. Yeni evler genellikle Atina şehir merkezi dışında ve bundan dolayı fiyat olarak daha pahalı oluyor.

Atina Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)400 €400 €
En Yüksek (3 Oda) 700 €700 €
En Düşük (1 Oda)220 €200 €
En Düşük (3 Oda)350 €400 €

Selanik Ev Kiraları 2019

Selanik’te ev kiraları Atina’ya göre daha yüksek. Fakat şehir merkezi dışını ele alacak olursak Selanik daha avantajlı diyebiliriz. Yani şehir merkezinde fiyatlar biraz uçuk. 1 odalı stüdyo daireler için Selanik’te aylık olarak 302 € ödeme istenmektedir. Şehir merkezi için geçerli olan bu fiyat şehir merkezi dışında ortalama 238 €’ya düşüş göstermektedir.

1 odalı evler küçük olur bana 3 odalı ev lazım diyorsanız bu durumda 3 odalı evler için şehir merkezinde istenen tutar 511 €, şehir merkezi dışında istenen tutar ise 396 € olacaktır.

Selanik Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)400 €300 €
En Yüksek (3 Oda)700 €550 €
En Düşük (1 Oda)230 €200 €
En Düşük (3 Oda)400 €340 €

Yunanistan Ev Kiralama Siteleri

Buradan rahatlıkla daire bulabilirsiniz – TIKLA