Ülkemizin dışa bağımlı olduğu en büyük kalem enerji. Yurt dışından hem doğalgaz alıyoruz, hem petrol alıyoruz hem de elektrik satın alıyoruz. Aldığımız doğalgazın büyük bir kısmını, yurt içindeki doğalgaz çevrim santralleri ile elektriğe çevirip kullanıyoruz. Yani ülkemiz, elektrik tüketimimizi karşılayacak kadar elektrik üretemiyor. Kendi kaynakları ile üretemiyor. Bu yüzden de dışa bağımlı oluyoruz ve milyar dolar milyar dolar dışarıya enerji için para akıtıyoruz. Ki bu da enerjide dışa bağımlılığımızın en basit ifadesi oluyor.

 

Ülke olarak bu dışa bağımlılığımızı en aza hatta sıfıra indirebilmenin yolları var. Ama bu hem güçlü bir bürokrasi, çalışma ve mühendislik istiyor. Ülkemiz tam anlamıyla yenilenebilir enerji kaynağı cenneti. Yani güneşimiz var, rüzgarımız var. E peki neden güneş santralleri veya rüzgar santralleri kurulmasın da dışa bağımlılığımız azalmasın?

 

Aslında son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları alanında yatırımlar da artıyor. Hatta %100 yerli çalışmalar da yürütülüyor. Rüzgar alanında Erciyes Üniversitesi’nde WEAR ekibi, kendi özel üretim kanat imalatını bile yaptı. Bu tarz çalışmalar desteklenerek, bunları sanayi ile birleştirerek çalışmaların devamı sağlanırsa sağlam adımlar atılmış olacaktır.

 

Yenilenebilir enerji alanında yatırımlar ise, devlet teşviği ve %80’lere varan banka kredisi imkanı ile devam ediyor.

 

Artması dileği ile.