İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Yeni Zelanda asgari ücretinden, yaşamdan ve çalışma şartlarından bahsedeceğiz. Dünyanın en fazla asgari ücretini veren 10 ülkesi  listemizin 5.sırasında yer alan Yeni Zelanda şehir planlamasıyla dikkat çeken bir ülke. 

Görünüş ve yaşam bakımından huzurun ülkesi olarak adlandırılan Yeni Zelanda’da yaşam çok ucuz olmasına rağmen asgari ücret buna karşılık çok yüksek. Yeni Zelanda bu konuda işçilerine çok büyük oranda destek veriyor. Bu yüzden işsizlik oranı en düşük ülkelerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Muhteşem görüntüsü, saygılı vatandaşlar, yüksek gelir gibi etmenler ülkeyi çok daha yaşanılabilir bir hale getiriyor. Peki bu kadar övdüğümüz Yeni Zelanda’nın asgari ücreti ne?

Yeni Zelanda Asgari Ücreti Ne Kadar?

Yeni Zelanda asgari ücreti 2018 yılının Temmuz ayında olduğumuz şu dönemlerde aylık 2008$, yıllık ise 24.098 dolar olarak belirlenmiş durumda. Yeni Zelanda’da bir ayda alacağınız 2008 $ maaş ile çok şey yapabilirsiniz. Teknolojik aletler, yeme içme, giyim gibi sektörlerin tamamı çok uygun fiyatlarla satış yapıyor. Ev kirasıyla birlikte aylık olarak cebinizden çıkacak en yüksek para 1400 $. Geri kalan 600 dolar ise sizi çok rahat bir şekilde yaşama itecektir.

Yeni Zelanda’da asgari ücretle çok şey alabilirsiniz. Öyle ki 1 aylık asgari ücretinizle alabileceğiniz araba sayısı çok fazladır. Saymaya kalksak, 1000 kelimelik makale çıkar diyebiliriz.

Yeni Zelanda Çalışma Saatleri

Yeni Zelanda’da işçiler haftalık olarak en fazla 40 saat çalışırlar. İşçiler 40 saatin üzerinde çalışmalarında ya da resmi tatillerde çalışırlarsa günlük asgari ücret tutarının 2 katında ücret alırlar. Eğer bir işçi sık sık mesaiye kalırsa,  bu durumda aylık asgari ücretini 1.5 kat ya da 1 kat daha üste taşıyabilir.

Yeni Zelanda’da Yaşam

Yeni Zelanda yaşam olarak “tam anlamıyla yaşanılası bir ülke” diyebileceğim sayılı ülkelerden biri. Bizzat gitme fırsatım olmadı fakat yazılan bloglara baktığımzda herkes tarafından övülen bir ülke. İnsanların birbirilerine olan saygısı takdire şayan. Kimse kimsenin kıyafetiyle, dış görünüşüyle ilgilenmediği için insanlar giyim konusunda çok rahat.

Mutfak olarak da yine Yeni Zelanda’nın kendi özgü mutfağı olmadığı için diğer ülkelerin mutfakları boy gösteriyor. Aynı zamanda ülkenin her şehrinde bir Türk kebap yeri bulmak mümkün.


Bu makalelerimize de göz attınız mı ?