Geçmişte yaşadığımız kredi ödeme gecikmeleri, kredi kartı borçları vb. bankayla yaşadığımız sıkıntılar yasal takiple sonuçlanabilir. Yasal takibe alınan kişi için kredi kullanmak çok zor bir süreçtir. Böyle bir sıkıntıya düşen kişi ekonomik arayış içerisinde olacağından dolayı tekrardan kredi çekmek ister. Bu durumda kredi çekmek çok aşırı derecede zordur tek yapmamız gereken bir şey vardır; oda herhangi bir taşınmazı ipotek ettirerek kredi çekmektir. Kredi borçlarınızı kapatarak yasal takipten kurtulabilirsiniz bahsettiğimiz gibi bunu da yalnızca ipotek yardımıyla başarırsınız. Aksi takdirde hiçbir banka yasal takipteyken size kredi vermeyecektir. Veren bankalar ise çok yüksek faizlerle verecektir.

Bankaların Yasal Takipte Olan Kişilere Kredi Verirken Aradığı Şartlar Nelerdir?

Bankaların diğer bir aradığı şart ise kefildir. Kefilin ise temiz olması gerekmektedir. Temizden kasıt daha önce hiç yasal takibe alınmamış, borçlarını düzenli olarak ödeyen biri olması tercih meselesidir. Kefil sayısı da bankadan bankaya değişebilir. Krediyi çekecek kişinin ödeme riski olduğundan dolayı kefil sayısının  en az 2 tane olması istenir. Bütün bu şartlar yerine getirildiği takdirde bankanın hala kredi vermeme hakkı vardır. Yasal takibe alınmış bir kişinin bir teminat göstermeden kredi çekmesi çok zordur.

Yasal Takip Nedir?

Yasal takip bankaya olan borcunuzu ödemenizi geciktirmeniz değildir. Geciktirmeniz durumunda kredi notunuz düşecektir. Gecikme sağlayabilirsiniz bunun yasal takip açısından çok fazla bir önemi yoktur. Asıl yasal takip süreci 90 gün boyunca kredi borcunuzu hiç ödemediğinizden kaynaklanmaktadır. Eğer ki borcunuza 1 kuruş dahi para ödemesi yapmamış iseniz banka yasal takip sürecine başlar ve bu süreci başlatmadan önce borçluyu bilgilendirir ve borçlunun borcunu ödemesine dair bir çok tavsiye ve bilgide bulunur borçlu hala borcunu ödemezse resmi olarak yasal takip süreci başlar ve yasal takip süreci başladıktan sonra borçlu borcunu ödememeye devam ettiği her gün borcuna faiz işlemi uygulanır. Durum yıllar sonra içinden çıkılmaz bir hal alır ve gelirinize icra getirilir. Gelirinizin belirli bir kısmı banka tarafından borcunuza kesilir.

Yasal Takip Süreci Nasıl İlerler?

Borcunuzu ödemediğiniz durumda yasal takibe alındıysanız başınızın ağrıyacağı bir süreç sizi bekliyor demektir. Bankanın avukatı sizi arayıp yasal takibe alındığınızı söyler ve borçlarınız için gerekli taksitlendirme uygun görülürse yapılır. Şayet ki uygun görülmezse borcunuzu tamamen ödemeniz istenir ödeyemediğiniz takdirde hapishaneye girme ihtimaliniz vardır. Aynı zamanda yasal takibe alındığınız saniye itibari ile Merkez Bankasının kara listesine eklenirsiniz 5 sene süresince hiçbir şekilde ne kredi kartı alabilirsiniz nede kredi çekebilirsiniz. Özel bankalar bu süreyi 3 yıla indirebiliyor.

Hangi Bankalar Yasal Takipte Olan Kişilere Kredi Vermekte ?

Genelleme yapmamız veya şu banka yasal takipte olan kişilere kredi veriyor dememiz yanlış olur. Devlet bankalarından kesinlikle bu konuda yararlanamazsınız çünkü adınız 5 seneliğine kara listeye alınmıştır. Özel bankalara da kredi vermeleri için gerekli güvenceyi vermeniz gerekmektedir. İpotek göstermezseniz yasal takip süresince kredi çekmenizin imkanı olmayacaktır. Bazen ipotek göstermeniz bile sizi kurtarmayabilir. Belirli bir gelir kaynağınızın olması gerekmektedir ve bu gelir kaynağı belgelenir bir şekilde olmalıdır. Şayet ki geliriniz belgelenir vaziyette değilse kredi çekmenize imkan yoktur. Yanınızda götüreceğiniz kefil sayısı banka tarafından belirlenir ve en az 2 kefil istenir. İstenilen kefillerin ise daha önce hiçbir şekilde yasal takibe alınmamış olması, borçlarını düzenli ve zamanında ödeyen, kredi notu yüksek olan kişilerden seçmeniz gerekecektir.

Konu İçeriği ;

  • Yasal takipte olanlara kredi
  • Yasal takipte olana kredi
  • Yasal takipte ne olur