İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Yapı Kredi Konut Kredisi’nden bahsedeceğiz. Konut kredilerinin kullanım oranı tıpkı taşıt ve ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi yüksek oranda arttı. Bankalar konut kredisi verirken birçok avantaj ve kampanyayı müşterilerine sunuyor. 120 ay / 240 ay gibi uzun vadeler yine konut kredilerinde ön plana çıkan özellikler arasında.

İnsanlar 10 yıl – 20 yıl kira ödeyip, sadece evde kalmayı saçma buluyor. Kira ödeyeceğime bankaya para öderim kendi evim olur kafasındalar. Mantıklı bir durum. Gelin bakalım Yapı Kredi Bankası konut kredisinde ne kadar faiz uyguluyor? Ne kadar kredi imkanı tanıyor?

Yapı Kredi Konut Kredisi Faiz Oranı

Yapı Kredi Bankası konut kredisi konusunda ortalamanın üzerinde faiz oranıyla kredi veriyor. Peki ne kadar faiz oranı belirlemiş? %1.70 oranında konut kredisi faizi belirlemiş durumda. Konut kredisini en çok tercih edilen kredi tutarı olan 120.000 TL / 120 aydan hesaplayacağız ve sizlere aktaracağız.

Eğer 120.000 TL’lik 120 ay vadeli bir konut kredisi çekmek isterseniz aylık ödeyeceğiniz tutar 2.350 TL olacaktır. Belirttiğimiz faiz oranını ve vadeyi hesapladığımızda ise sizin 120 ay sonra toplam ödeyeceğiniz faiz tutarı 162.117 TL olarak ön plana çıkıyor. 120 ay bittikten sonra, gerekli masraflar, ana para ve faizi hesapladığımızda ise toplam ödediğiniz para 283.513 TL’dir. 

Yapı Kredi Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Yapı Kredi konut kredisi almak için herhangi bir Yapı Kredi şubesine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuruda bulunmadan önce bilmeniz gereken birkaç husus var. Bulduğunuz evin değerinin %80’i kadar kredi çıkıyor. Yani 200.000 TL’lik bir ev bulduysanız çıkacak kredi 160.000 TL’dir. Buda maksimum orandır. Yani peşinatınız olmadan sadece krediyle ev alamazsınız. Belirli bir oranda peşinatınızın olması gerekiyor.

Yapı Kredi Konut Kredisi eksper eşliğinde evin değerinin biçilmesiyle başlar. Gerekli evraklar size söylenir. Evin tapu örneği, kimliğiniz, satış değeri v.s. gibi belgeleri toplamanız ve bankaya sunmanız gerekiyor.

Eğer aylık geliriniz ödeyeceğiniz taksit tutarının %50’sinin altında kalıyorsa bu durumda kredi onay almayacaktır. Yani 1500 TL maaş alıyorsanız ve kredi taksit tutarınız 800 TL ise ek bir gelirde yoksa konut kredisi alamıyorsunuz.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi Yapı Kredi şubelerinden edinebilirsiniz.

Yapı Kredi Konut Kredisi Hakkında Bilgi

Yapı Kredi Konut Kredisi en düşük 3 ay, en yüksek ise 120 ay şeklinde alınabiliyor. 120 aya böldüreceğiniz vadelerde faiz oranından dolayı geri ödeyeceğiniz tutar çok yükseklere tırmanmaktadır. Eğer ödeme gücünüz varsa konut kredisinde mümkün olduğu kadar vadeyi kısa tutmaya özen göstermenizi öneriyoruz.

Yapı Kredi Konut Kredisinden en düşük 1.000 TL, en yüksek 500.000 TL çekebilirsiniz. Konut değerinin %80’ini ele alacak olursak, 620.000 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Yani konut değeri en yüksek 620.000 TL olan bir ev alabilirsiniz.

Kefil istenmeyen Yapı Kredi Konut Kredisinde teminat olarak evinize ipotek koyuluyor. Herhangi bir ödememe durumunda evinize el koyulduğunu üzülerek söylemek durumundayım. O yüzden aylık taksitlerinizi çok kapsamlı düşünmeli ve ödeyeceğinizden emin olduğunuzda konut kredisi almalısınız.

Tahsis ücreti olarak Yapı Kredi bir defalığa mahsus olmak üzere kredi tutarının üzerinden %0.5 oranında kesinti yapmaktadır. Ekspertiz ücreti olarak bir defalığa mahsus 611 TL, taşınmaz rehin ücreti olarak ise bir defalığa mahsus 185 TL almaktadır.

Yapı Kredi Konut Kredisi Geri Ödeme Planı

>> Yapı Kredi Konut Kredisi Geri Ödeme Planını Görmek İçin Tıklayınız!