Vergi levhası bulundurulması zorunlu bir belgedir. Peki kimlerin bulundurması zorunludur? Mağaza, şube, dükkan gibi yerlerde mükelleflerin asması zorunlu olan bir belgeydi. Fakat yapılan düzenlemeyle birlikte artık vergi levhası asma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Sadece bulundurması zorunlu hale geldi.

Vergi Levhası Nedir?

Vergi levhası her satış yapılan alanda asması değil bulundurulması zorunlu belgedir. Peki vergi levhası nedir? Ne işe yarar? Vergi levhası, vergi kapsamına esas olan kazançların miktarı ve bunlara karşı gelen vergi miktarlarını göstermekte olan belgedir. Yani hangi üründen ne kadar vergi alındığını gösteren bir belge olarak ön plana çıkmaktadır. Bu belge Maliye Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Vergi Levhası almak çok kolay bir işlemdir. Gelir / kurumlar vergisi mükellefi olanlar İnternet üzerinden bu levhayı çıkarttırabilmektedirler. Vergilere yönelik beyannamelerin verilmesinin ardından vergi levhası, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bilgi işlem sistemince oluşturulmaktadır. İnternet Vergi Dairesi hesabında yer almaktadır.

İnternet Vergi Dairesi hesabına aktarılan vergi levhası mükellefler tarafından çıktı alınarak işyeri dosyalarının içerisine aktarılır. Vergi levhası almak için ilk olarak İnternet Vergi Dairesi’nden hesabımıza giriş yapıyoruz. Hesaba giriş yapmamızın ardından “Sorgulamalar” bölümüne giriyoruz ve hemen ardından burada “Vergi Levhası Oluşturma” seçeneğini seçiyoruz. Bu şekilde vergi levhamız oluşturuluyor ve bizde hemen çıktısını alıyoruz.

Vergi Levhası Asmak Zorunlu mudur?

Vergi levhası almak yazının başında da belirttiğimiz gibi eskiden zorunluydu. Fakat şuanda böyle bir şey zorunlu değil. Eskiden Satış işlemi gerçekleştirilen her türlü şube, satış mağazası gibi alanlarda mükellefler tarafından okunur ve görünür bir yere asılmalıydı. İşletmeler Bunun için genellikle kasa arkası tercih etmekteydi. Fakat bu zorunluluk kaldırılınca artık asmaya gerek kalmadı.

Vergi Levası Bulundurmak Zorunlu mu?

Vergi levhası bulundurmak kesinlikle zorunludur. Vergi Usul Kanunu kapsamında yer alan 5.maddede yazdığı gibi, gelir vergisi mükellefi kişiler ve sermaye şirketleri her yıl düzenli bir şekilde 5.ayın son günü 30 veya 31’ine denk geldiğine kadar vergi tarhına esas olarak öne çıkan kazanç miktarlarını ve bu kazanca denk gelen vergi miktarlarını gösteren levhayı alarak bulundurmak zorundadırlar.