Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu açıklamasında ‘’halkın etkin şekilde bütçe sürecine dahil edilmesi için bir vatandaş bütçesi anlayışı getireceğiz’’ dedi.

 
İtalya ile ortak yürütülen bir proje ile halkın etkin şekilde bütçe sürecine dahil edilmesi için Avrupa standartlarında ‘’vatandaş bütçesi’’ anlayışını getireceklerini belirtti. Avrupa birliği (AB) açılış toplantısı Sayıştay’ın Gölbaşı tesislerinde yapılmıştır. Burada yapılan toplantıda Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu konuşmasında, 1 milyon 58 bin avroluk bütçesi bulunan Genel Yönetim Mali İstatistiklerinin Sunumuna ve Kullanımına İlişkin Kapasitenin Geliştirilmesi” konulu Avrupa Birliği (AB) eşleştirme projesiyle birlikte halkın etkin bir şekilde bütçe sürecine dahilini sağlayacak ‘’vatandaş bütçesini’’ anlayışının getirileceği belirtildi. Yavilioğlu, projeyle devletin mali durumunun daha detaylı analiz edileceğini ve daha şeffaf bir mali yapıya kavuşulacağını da belirtti.

 

İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Mattiolo da şeffaflığın doğrudan doğruya devletlerin hesap verebilirliğinin iyileştirilmesiyle ilişkili olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin mali sisteminin iyileştirilmesinin ve AB standartlarına uygun hale getirilmesinin AB’ye entegrasyon noktasında çok önemli olduğuna değinen Mattiolo, projenin iki ülkeye de önemli katkılar sunacağı yönündeki fikrini belirtti.