Bir çok banka müşterisinin kafasını karıştıran ve genel olarak da büyük sorunlara yol açan vadeli ve vadesiz hesaplardan hangisinin daha avantajlı olduğu da merak ediliyor. Genel olarak hesaplar arasında büyük sorunlar yaşayan pek çok kişi için uzmanlar açıklamalarda bulunuyor. Uzmanların genel olarak yaptığı açıklamalara göre vadeli hesaplar kişilerin daha çok kazanmasına yönelik yapılıyor. Yani kazancını belli bir hesaba bağlayan kişilerin belirlenen süre zarfı içerisinde hiç bir çekim yapılmaması halinde kişilerin hesabında da faiz işliyor. Yani genel olarak enflasyon karşısında yatırılan paraların erimemesi için böyle bir işleyiş meydana geliyor.

 

Vadesiz hesaplarda ise hiç bir faiz oranı işlemiyor. Genel olarak telefon faturası, kira, kredi kartı borcu ödeme gibi temel bankacılık işlemleri için kullanılan vadesiz hesaplar, siz para yatırdığınız sürece işlemeye devam ediyor. Bu durumdan dolayı da genel olarak para kazanmak veya para biriktirmek için vadeli hesaplar tercih edilirken, genel bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi için vadesiz hesaplar tercih ediliyor.

 

VADELİ HESABIN BOZULMAMASINA DİKKAT

 

Genel olarak kişilerin para bağladığı vadeli hesaplar faizle para arttırımını sağlıyor. Belirtilen süre içerisinde hesabın bozulmaması ve kişilerin otomatikman parayı almaları da büyük önem arz ediyor. Belirtilen süre içerisinde vadeli hesaba para akışı sağlanır ve hiç bir koşulda bu hesap bozulmazsa güzel faizlerle paranın da artışı sağlanıyor. Bu sebepten dolayı para kazanmak veya yatırım yapmak isteyenlerin vadeli hesabı tercih etmesi önem arz ediyor.