Piyasada şuanda duyduğumuz sadece kimlikler ile dolandırılan insanların sayısı çok fazla. Şu dönemlerde kimliklerimiz çok önemli bir faktördeler insanların yakın arkadaşları kimliklerini çalıp kendi resimlerini yapıştırdıktan sonra kredi çekim işleminde başvuruyorlar. Sizinle ilgili önemli bilgileri de biliyorlarsa bu risk çok büyük olabilir ondan dolayı kimliğiniz kayıp olduğunu fark ettiğiniz an gazeteye ilan verip polise ihbar etmenizde büyük fayda var. Bankacılık sisteminizde kayıtlı olan cep telefon numaranız var ise sizi büyük ölçüde kurtarabilir. Çünkü bankalar sistemde kayıtlı olan numaranın değişimi için eski kayıtlı numarayı arayıp teyit ediyorlar. İnternet bankacılığı kullanmanızda büyük fayda var belli bir ücret karşılığı risklerinizi kontrol edebiliyorsanız bu risk servisinin içerisinde ödemesi yaklaşan borçlarınız ödemesi geçen borçlarınızda görmeniz mümkün.

Adınıza Habersiz Kredi Çekilmişse Ne Yapmalısınız?

Bahsettiğimiz risk raporunu aldığınızda haberiniz olmadan adınıza çekilmiş bir kredi görürseniz. İlk işiniz en yakın polis merkezine gidip ihbarda bulunduktan sonra bankanıza gidip gerekli görüşmeleri yapmalısınız. Bu işin dolandırıcılığını yapan şahıslar genelde sizin daha önce müşterisi olmadığınız bankaları imzanız bulunmadığı için göz önünde bulundurarak tespit edip o bankalara gidip sahte imzalarla kredi çekmektedirler. Bu sebepten dolayı önceden işlem yaptığınız bankalardan imza örneklerini alarak zararınızı tazmin ettirebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üstünden Kredi Kontrolü Yapmak Mümkün Mü?

Devletimiz e-devlet sistemini gün geçtikçe yaygın bir hale getiriyor ve hizmet sayılarını olağanüstü şekilde artırıyor. Eski zamanlarda günlerce uğraştığımız işlemler şuanda bir tık uzağımızda. Fakat maalesef e-devlet sistemi üzerinde kredilere dair herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Bunun yerine adınıza kayıtlı hatları kontrol edebilirsiniz. Hatlarda günümüzde büyük önem taşımaktalar.

Önlem alırken ise kesinlikle güvenilir olmayan sitelere TC kimlik numaranızı bırakmayın.

Adınıza kredi çekilmiş ödenmiyor ve sizin de bu durumunda yakın zamanda bilginiz oldu eğer daha önceden kimliğim, ehliyetim vb. eşyam kayboldu diye bildiride bulunduysanız maddi anlamda başınız ağrımayacak demektir fakat hukuki anlamda başınız gerçekten çok ağrıyacaktır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Kredi kartı dolandırıcılığı normal kredi çekiminden daha kolay bir işlem oluyor ve günümüzde dolandırıcıların en büyük hedefleri kredi kartı olmaktadır. Gerek internet üzerinde yaptığınız alışverişlerde gerekse marketlerde yaptığınız alışverişlerde kart numaranız son kullanma tarihiniz ve CVV2 isimlik güvenlik kodunuz çalınabilir. Bu olaydan mağdur olan kişi sayısının çok fazla olduğu ortadadır ve mağdur olanlar arasında hakim, savcı, polis gibi bu konularda yüksek mertebede insanlarda bulunmaktadır.

Polis Kayıtlarına Göre Kredi Kartı Dolandırıcılığının Yöntemleri ;

  • Kayıp veya çalıntı kart kullanımı

Kart sahibinin kartını kaybetmesi gibi durumlarda dolandırıcılar direk olarak karta yapışıp kimlik ve imza istemeyen iş yerlerinde kredi kartını kullabiliyorlar.

  • Ele geçmeyen kartlar,

Kartlar daha elinize ulaşmadan çalınabiliyor. Kartların ulaşımı kargo aracılığı ile yapıldığından dolayı bazen kargodan çalınıyor bazen de sizin adınıza bankadan kartı alıp kullabiliyorlar. Şifresini de elde ettiyse ATM’lerden nakit avans çekebiliyorlar.

  • Sahte Başvuru

Dolandırıcılar, sahte kimlik ve imzalarla kart başvurusunda bulunabiliyorlar.

Bu ve bunun gibi dolandırıcılık yöntemlerinden korunmak için üzerinizde çok fazla kredi kartı barındırmayın. Herhangi bir resmi evrağınız kimliğiniz, kredi kartınız, ehliyetiniz vb. hemen gazetelere ve polise ihbar edin.

Konu İçeriği ;

  • Üzerime çekilmiş kredi var mı
  • Üzerime kredi çekilmiş mi 
  • Haberim olmadan adıma kredi çekilmiş