Türkiye’de yaşam şartlarının git gide zor bir süreç içerisine dahil olması ile birlikte çok sayıda aile maddi yetersizliklerden dolayı çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamıyor ve bu kapsamda çocuklarının üniversite eğitimi almasını istemiyorlar. Çünkü çocuk üniversite okumak yerine çalışacak ve ev ekonomisine katkı da bulunacak zihniyeti var. Bu durumun önüne geçmek ve bu zihniyeti tamamen çökertmek amacıyla devlet, üniversitede çocuğu okuyan yoksul ailelere aylık olarak para yardımı yapmaktadır.

Çocuğu Üniversitede Okuyan Ailelere Para Yardımı Başvurusu

Maddi yetersizliklerden dolayı çok fazla sayıda aile çocuklarının eğitim hayatına liseden sonra son verdirmektedir. Bazen ise çocuklar, ailelerinden bağımsız bir şekilde aileye yük olmamak adına üniversite okumamaktadırlar. Bu durum karşısında devlet ise yardım sağlayarak, gençlerin eğitime yönelmesine destek veriyor.

Üniversite sınavına girmiş ve başarı elde etmiş olan öğrenciler için verilen destek, aynı zamanda mevcut olarak herhangi bir üniversitede okuyan öğrenciler için de veriliyor. Devlet bursundan yararlanmakta olan öğrencilerin her şeyden önce ilk olarak başarısı önem taşıyor. Eğer başarısızlık söz konusuysa, aileye verilen burs kesiliyor. Tek önemli olan başarı değil aynı zamanda ailenin maddi durumu. Ailenin maddi durumu yetersiz olan öğrenciler burs imkanından faydalanabilmektedir. Bu yardım üniversite öğrencilerine yapıldığı gibi aynı zamanda ailelerine de yapılmakta olup 2018 yılı güncel rakamı 821 TL olarak ön plana çıkmaktadır.

Eğer şartları harfi harfine taşıyorsanız, bulunmuş olduğunuz il veya ilçe müdürlüklerine, bakanlıklara, BİMER’e başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirildikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır.

Başvuruda Bulunan Aile Nasıl Değerlendiriliyor?

Üniversitede çocuğu okuyan aile yukarıda belirttiğimiz farklı birimlerden herhangi birine burs amacıyla başvuruda bulunduktan hemen sonra inceleme kapsamına alınır. Eğer bu inceleme sonucunda burs almak için uygun görülürse, başvurular olumlu yanıtlanır. Bu durum karşısında başvuruyu yapan ailenin değerlendirilmesi ise şu süreçlerden geçmektedir.

  1. Aile bireylerinin sağlık durumları dikkate alınan ilk unsurdur.
  2. Ailenin gelir durumu, çocuklar için para yetiyor mu? Sorusu hesaplanır.
  3. Eğitim için yapılacak standart harcamalar,
  4. Yaşamış olunan bölgedeki maddi koşullar,
  5. Devletten alınan destek (varsa) dikkate alınır.

Maddi Durumu Yetersiz Olanlara Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Üniversitede çocuğu okuyan aileler için burs diyoruz. Bunun yanında maddi durumu yetersiz olan aileler için burstan ziyade, gıda, giyim, sağlık, barınma alanlarında da destek sağlanmaktadır.

İlk olarak çalışabilecek aile bireyleri için iş imkanı tanımak adına İş – Kur’a kayıt yaptırmanız istenecek ve size uygun bir sektörde, uygun bir iş imkanı tanınacaktır. Çalışamayacak durumda olan bireyler için ise, belediye ve kaymakamlıklardan yardım talebi isteyerek, zorunlu ihtiyaçlarını karşılatabilirsiniz.