Başlangıç olarak kredi notunun ne anlama geldiğini öğrenmemiz gerekiyor. Kredi notunuz işlem yaptığınız ya da daha önce geçmişiniz olan bankalarla olan münasebetinizin sonuçlarına yansıtan bir tablodur. Yani bankalara olan borcunuz ve ödemelerinizin bir geçmişi olarak düşünebilirsiniz.
Borçlarınızı zamanında ödemiz ya da daha önceki aldığınız kredilerin tutarı ve ödeme şekilleri sizin kredi notunuzu oluşturuyor. Kullandığınız bankalara ne kadar güzel bir imaj çizdiyseniz kredi notunuz o kadar iyi olacak. Kredi kartlarınız ya da kredi borçlarınızın ödeme planlarına uymadığınız takdirde kredi notunuz düşecek, bunun yanı sıra size sunulan kredi tutarları muhtemelen yüksek olacak ve başvurunuz olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır.

Kredi Kayıt Bürosu farklı bankaların bilgilerini bir araya getirerek Banka Kredi Notu sonuçlarınızı Merkez Bankası verilerine en yakın olarak sizlere sunacaktır. Merkez Bankasında bulunan bilgileriniz Kredi Notunuzu oluşturacağı için herhangi bir banka şubesinden bireysel başvurunuzu yaparak kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz.
Hangi bankadan başvurduğunuz fark etmeksizin Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Findeks finansal yönetim platformu ile kredi notu sorgulama işlemleriniz yapılacaktır. Findeks finansal yönetim platformu ve Kredi kayıt bürosuna kişisel bilgileriniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte üye olabilir ve kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
https://www.findeks.com/urunler/findeks-kredi-notu

Kredi notu öğrenmek istediğinizde banklar sizden bir cep telefonu numarası isteyecek ve bu numarayı sizin güvenliğiniz için kullanacaktır. Findeks’e başvurunuzdan sonra toplam borç miktarınız, borç sayınız ve banka kredi notunuzu görüntüleyebileceksiniz. Findeks ile kredi puanınızı sorguladığınızda Merkez bankası verileri ile birebir olmayan fakat oldukça yakın değerleri alacaksınız. Kredi skoru sorgulama işlemi sonrasında çekebileceğiniz kredi tutarı, ödemeniz gereken borç tutarı ve Banka kredi notu sorgulama aralıkları sizlere verilecek ve bu sayede kredi notunuzu, alabileceğiniz kredi miktarını ve ödeyebileceğiniz tutar hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Ayrıca cep telefonu üzerinden de ücretli ve ücretsiz olarak kredi notu sorgulama yöntemleri bulunuyor. Cep Telefonu İle Kredi Notu Sorgulama adlı yazımızı okuyarak da bu yöntemler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.