Tahran’da düzenlenen Türk- İran iş formuna katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu Türk ve İranlı iş adamlarına seslenerek bu ziyaretin yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu da belirtti. Başbakan Ahmet Davutoğlu sözlerine “Tercihli ticaret anlaşmasının uygulanmasında aksama olmaması konusunda mutabakata vardık. Tercihli ticaret anlaşmasının bir sonrasında serbest ticaret anlaşmasına geçecek şekilde gümrük duvarlarını tümüyle kaldıracağız” ekledi.

 

Kara, demir ve hava yolu ulaşımı konularında çok mesafe kat etmeyi planlayan Ahmet Davutoğlu “Önümüzdeki dönemde Mersin ve Trabzon Limanları ile Bender Abbas Limanı arasında, Türkiye’deki hızlı tren koridoruyla, İran’da Tebriz’e doğru ilerlemesi planlanan hızlı tren koridoru arasında irtibatlarımızı güçlendireceğiz” dedi.

 

3 Nisan’da Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısının Konya’da yapılacağını belirtildi. Bu toplantının amacı ise iki ülke arasında 30 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşmaktır. İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri basın toplantısında her yıl Türkiye’ye 2 milyon İran’dan turist geldiğini belirttikten sonra Türkleri hem turist hem de ticaret için ülkelerinde ağırlamaktan keyif duyacağını belirtti. Huzurla, güvenle İran’a gelin, burası yatırımlarınız için iyi bir merkez olabilir” mesajı verdi.