Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu, “2016’da Almanların tatil yapma isteği artıyor. 2015’te kesin bir tatil planı yaptığını belirten Almanların oranı yüzde 58 iken, 2016’da bu oranın yüzde 59’a yükseldiği görülüyor. Seyahat edeceklerin yüzde 26’sının ise Türkiye’yi tercih ediyor. Bu durum Türkiye’ye olan ilginin tüm olumsuzluklara rağmen hala yüksek bir düzeyde seyrettiğini gösteriyor” dedi.

 

İnternet üzerinden 5 bin kişinin katılımı olan bir ankette Almanya vatandaşlarına Türkiye’yi tatilde ziyaret etmelerini isteyip istemedikleri sorulduğunda yüzde 26’sı Türkiye’yi tatil için seçeceklerini söyledi.
Dünyanın en büyük turizm ve seyahat borsası ITB’de açıklanan “Reise Analyse – RA 2016” tarafından açıklanan raporda Alman turistlerin Türkiye’ye ilgisinin azalmayacağını belirtti.

 

Araştırma sonuçlarına göre, Almanya’da tatil için seçilen hedef bölgelerin oransal dağılımına bakıldığında Almanların üçte birinin Almanya içinde tatile çıktığı, diğer üçte birlik kesimin Akdeniz çanağında tatil yaptığı, kalan üçte birlik dilimin de diğer bölgelere seyahat ettiği görülüyor.

 

Ancak buna karşılık, geçen yıl kesinlikle tatile çıkmayacaklarını belirtenlerin oranı yüzde 11 iken, bu oranın 2016’da yüzde 12’ye yükselmesi dikkat çekiyor.