Turizm Sektörüne Fazla Mesai Düzenlemesi

Turizm Sektörüne Fazla Mesai Düzenlemesi

 

Rusya ve Türkiye arasında yaşanan uçak krizinin ardından Rusya’nın ekonomik yaptırımları ile zor günler geçiren turizm sektörünü Türkiye Hükümeti tarafından Turizm Teşvik Paketi geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. Teşvik paketinin sunulmasının en büyük etkenlerden biride Rusya’dan gelmesi beklenen turistlerin tatil planlarını iptal ettirmesidir. Bir başka etken ise turizm sektöründe işçilerin fazla mesaileridir. Turizm Teşvik Paketinde fazla mesaiye kalan çalışanların fazla mesai ücretlerinin ödenmesine yönelik bir adım atılmış olmaktadır.

 

 

Turizm Teşvik Paketinde yapılan fazla mesaiye karşılık işveren ekstra ücret ödemek yerine turizm sektöründe çalışan işçi ile anlaşarak fazla yapılan mesai saati kadar izin günü verebilecek.

 

Geçtiğimiz senelerde yaz dönemi boyunca en az 2 ay süresince bütün işçiler ekstra mesai yapıyorlardı. Fazla mesaiye çoğu işletme sahibi fazla mesai ücreti ödemiyordu. Ancak yeni gelen Turizm Teşvik Paketi ile birlikte gelen düzenlemelerle turizm sektöründe çalışan işçiler fazla mesai ücreti alabilecekler. Bu uygulama ile tek karlı çıkan taraf turizm sektöründe çalışan işçiler değil aynı zamanda işveren içinde esneklik sağlayarak işlerin daha kolay yürümesini sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.