Trafik sigortası bilindiği üzere araçlar için yaptırılması zorunlu bir sigorta türü olarak ön plana çıkmaktadır. Herhangi bir kaza durumunda karşıdaki bireyin hasarını ödeyen sigorta eğer araçta yapılmamışsa herhangi bir polis kontrolünde araç direkt bağlanır ve sigorta yaptırılana kadar otoparktan çıkarılamaz.

Bu kadar önemli bir yeri olan trafik sigortasını yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz? Kime yaptırmalıyız gibi birçok soru ziyaretçilerimiz tarafından bize yöneltiliyor. Bizde elimizden geldiği kadar bu yazımızda sorulara cevap vereceğiz. İlk olarak Trafik sigortası nedir? Diyelim ve konuya en baştan giriş yapalım.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası aracı olan herkes tarafından mecburen yaptırılması gereken ve hasar anında karşıya verilecek tüm bedeni ve maddi zararları ödemekte olan bir sigorta türü olarak ön plana çıkmaktadır.

Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Trafik sigortası yapılmazsa, aracınızla kesinlikle trafiğe çıkamazsınız. Farz edelim ki çıktınız, bu sefer bir polis kontrolü olduğu takdirde aracınıza el koyulacaktır.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik sigortası aslında sizi değil hasar yarattığınız aracı güvence altına alıyor. Çünkü sizin hasarınızı ödeyen sigorta değil kaskodur. Sigorta karşı aracın ve bedenin hasarını ödemektedir.

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi dolan araçların sigortasının olmadığı anlaşılırsa direkt olarak trafikten çekilir. Yani bağlanır. Ardından araçlar trafik şubelerinin otoparkına alınır. Sigorta olmazsa, polis ceza keser gönderir değil yani durum. Direkt olarak aracınıza el koyuluyor.

Aracınıza el koyuldu? Nasıl çıkaracaksınız. İşte sıkıntı burada başlıyor. Kesinlikle trafik sigortasını yaptırmanız gerekiyor. Yaptırdıktan sonra ise, İlk olarak aracın hangi otoparka çekildiğini E-Devlet üzerinden bulacak ve otoparka gidip görevli kişileri çıkartmak istediğinize yönelik haberdar edeceksiniz. Belgenin tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bundan sonra aracınızla sigortasız trafiğe çıktığınız için para cezası ödeyeceksiniz, araç ne kadar otoparkta kaldıysa kaldığı gün kadar ayrı bir ceza, aynı zamanda çekicinin otoparka getirmesi için de çekici parası ödeyeceksiniz.

Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Trafik sigortası yaptırırken teminatlara fazla dikkat edilmez. Çünkü kasko gibi değildir, karşı aracın masrafını öder gibi görünür. Ama trafik sigortası da en az kasko kadar büyük önem taşımakta olup, dikkat edilmesi gereken bir olaydır.

Günümüzde trafik sigortası yaptırma arzusunda olanlar, sadece parasal anlamda teklif alıp, poliçe yaptırmakta. 2008 yılından önce trafik sigortaları sabit ücretlerdeydi. Fakat şuanda trafik sigortalarını her sigorta şirketi kendi belirlemekte.

  • Teklifleri Karşılaştırın

Trafik sigortası yaptırırken tek bir şirketten teklif almanız hata olacaktır. En az 4 sigorta şirketinden teklif alın. Ama en ucuzunu tercih etmeyin. Teklif aldığınız sigorta şirketlerinin teminatlarına da dikkat edin ve size uygun olanını seçin.

  • Poliçe Tarihinizi Unutmayın

Poliçe tarihi önem taşıyan diğer unsurlardan biridir. Çünkü araç sigortaları her 365 günde etkisini kaybeder, tekrarlanması gerekir. Yani poliçenin geçerliliği sigortasının başladığı andan itibaren 1 yıldır. Temmuz 12 2018 ‘de yapılan bir sigorta, Temmuz 12 2019 tarihinde geçerli, Temmuz 13 2019 tarihinde geçersiz olacaktır. Bundan dolayı sigortanızı 1 gün bile geciktirmeniz ceza sebebi olacağı için, gününü iyi takip edin.

  • Bilgileri Detaylıca Kontrol Edin

Araç ve kişi bilgilerinizin eksiksiz ve doğru girildiğinden emin olun. Poliçenin hazırlanması anında araç bilgileri, kullanım şekli, markası, modeli gibi çok sayıda özellik fiyatı etkileyen unsurdur. Bunlar doğru olmak zorundadır. Poliçe ve ruhsattaki araç bilgilerini karşılaştırın herhangi bir hata varsa çalışan bireye hatayı gösterin ve düzeltmesini talep edin.

Ayrıca şu makalemize de göz atmanızı tavsiye ediyoruz >> Araç Sahipleri Dikkat!