TOKİ’nin konut fırsatları devam ediyor. Dar gelirliden emekli ve engelliye kadar birçok kesime hitap eden konutlar, Haziran’a özel 245 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuldu.

Yurdun çeşitli illerdinde konut yapımına hız veren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 6600 konut için ilana çıktı. 34 ildeki bu konutların aylık taksitleri 245 liradan başlıyor. Hiç evi olmayanlara yönelik üretilen bu evlerden almak isteyenler elini çabuk tutmalı. Çünkü, konutların çoğu için başvurunun son tarihi 29 Haziran olarak belirlenmiş durumda.

49 BİN LİRADAN…

Emekli, alt gelir grubu, engelli dahil tüm kesimlere hitap eden konutlar için ödenebilecek en düşük peşinat 6 bin liradan, ev fiyatları ise 49 bin liradan başlıyor. Satışa sunulan konutlar için Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine başvurmak gerekiyor. Yani başvuru ve satış işlemleri konut projesine en yakın bu iki kamu bankasının şubelerinden yapılıyor.

HİÇ EVİ OLMAYACAK

Bazı projeler orta gelir grubuna bazıları ise dar gelir grubuna hitap ediyor. Bir de kurasız yani başvuru önceliğine göre ‘açık satış’ yapılıyor. Dar gelirliler için yapılan konutlardan almak isteyen kişilerin hiç evinin olmaması gerekiyor. Ev alınacak ilde en az son 1 yıldır ikamet ediyor olmak ve aylık hane gelirinin 4500 lirayı geçmemesi de aranan şartlar arasında.

GELİR ENGELİ KALDIRILDI

Gelir şartı daha önce 3200 lira olarak uygulanıyordu. Yani 1300 liralık bir artış söz konusu. Bu da daha önce sırf gelir kriterine takıldığı için ev alamayanlara büyük bir kolaylık sağlıyor. Projelerin nerede ve hangi aşamada olduğunu, başvuru için hangi banka şubesine müracaat edileceğini ‘444 86 54’ numaralı ‘Alo TOKİ’ hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

20 YILA VARAN VADE

Örneğin; Konya Akören 2. Etap’ta dar gelirliler için yapılan konutları 108 bin liraya almak mümkün. Vatandaş, 180 ay (15 yıl) vadeyi seçerse 13 bin lira peşinat bedeli yatıracak. Bu kişinin aylık ödeyeceği taksit 527 lira olacak. Brüt 77 metrekare olan evi, isteyenler 20 yıl vadeyle ayda 359 lira ödeyerek alabilecek.