Asıl adı Türkiye Sicil Gazetesi olan ama halk arasında Sicil Gazetesi diye anılan gazete nedir? Ne işe yarar?

6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu maddeleri içerisinde 37. maddede yer alan Ticaret Sicil Gazetesi, 2004 yılı içerisinde 18 Mayıs tarili 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Odalar ve Borsalar Kanunun 56/m maddesi gereğince TOBB tarafından haftanın her günü Ankara’da yayınlanmaktadır. (Ticaret sicil gazetesi hafta sonları yayınlanmamaktadır.)

Türkiye Sicil Gazetesi sahibi çıkartıldığı tarihteki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanı olmaktadır. Sayfa sayısı hemen hemen 734 olan gazete ilgili bireylerin adreslerine direkt olarak posta aracılığıyla teslim edilmektedir. Peki nedir bu Ticaret Sicil Gazetesi?

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Türkiye üzerinde kurulan tüm şirketler Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmak zorundadır. Aynı zamanda sadece kurulan değil, yapılarında değişiklik yapılan tüm şirketlerin bilgileri de yayınlanmaktadır. Bir şirket kurulduğunda bu gazeteye ilan verilmelidir. Sadece Türkiye için değil, Dünya genelinde hemen hemen her ülkede buna benzer bir gazete bulunmaktadır. Ticaret Sicil Gazetesi genel olarak firmalar tarafından takip edilirken, aynı zamanda meraklı kişiler tarafından da takip edilmektedir.

Konkordato kararı çıkarılan şirketlerin, iflas eden şirketlerin de yayınladığı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi resmi gazete ile birbirine karıştırılmaktadır. Fakat resmi gazete ile hiçbir alakası yoktur.

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi Ne İşe Yarar?

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi pek çok işe yaramaktadır. Öncelikle şirketlerin yönetim kadrolarında meydana gelen değişiklikler, adres değişiklikleri ve çok daha fazlası yayınlandığı için 3.kişiler bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilir.

Yalnızca şirketlerin yönetimleri değil aynı zamanda ortaklıklar da bu gazetede bulunmaktadır. Hem şirketlerin rakip şirketleri incelemesi, hem de meraklıların şirketlerde neler olup bittiğini görmesi için büyük önem taşıyan Ticaret Sicil Gazetesi Cumartesi ve Pazar günleri hariç her gün çıkarılmaktadır.

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi İlan Ücretleri

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesine yeni kurulan şirketlerin ilan vermesi zorunludur. Peki ilan ücretleri ne durumdadır? Kaç TL karşılığında ticaret sicil gazetesi ilanı verilmektedir.

Kelime başına ücret alınan Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi için 2019 yılı güncel fiyat listesi aşağıdaki gibidir:

  • Şirket İlanları – Kelimesi 50 Kuruş
  • Şirket Kuruluş İlanları – Kelimesi 35 Kuruş
  • Kooperatif İlanları – Kelimesi 35 Kuruş
  • Kooperatif Kuruluş İlanları – Kelimesi 25 Kuruş
  • Gerçek Kişi Ticarete Başlama İlanları – Kişi Başı 80 TL
  • Teknogirişim Sermaye Desteğiyle Kurulan Şirket ve Gerçek Kişiler – Kelimesi 0.01 TL
  • Ticareti Terk, Resen Tescil ve Düzeltme İlanları – Ücretsiz
  • Gazete Perakende Satış Fiyatı – 3.00 TL