Çok eski zamanlardan beri adını ara ara duyduğumuz tefeciler kimdir? ne iş yaparlar? tefecilerden para almak mantıklı mı? gibi birçok sorunun yanıtı makalemizde. Yazımızı sonuna kadar okuyarak tefecilere dair her türlü bilgiyi edinebilirsiniz.

Tefeciler Kimdir?

Uzun yıllardan beri bu işi yapan kişiler aslında senin benim gibi insanlar. Bu insanlar ne yapar? Ellerinde olan parayı senet karşılığı satarlar. Fakat bu insanlar tabiri caizse genel olarak mafya tiplemeleri olduğu için, parayı ödemediğinizde senet onlar için önem taşımaz, direkt olarak canınızla tehdit edilebilirsiniz. 10.000 TL bir para ihtiyacınız var, bankadan kredi çekemiyorsunuz eğer bir tefeciye giderseniz 10.000 TL’yi (örnek) 20.000 TL olarak ödersen veririm diyecektir. Kabul ettiğinizde, ödemediğiniz takdirde kurtulmanız biraz zor.

Tefeciler Ne İş Yaparlar?

İllegal bankalardır diyebiliriz. Çok uçuk faiz oranları, ödeme sıkışıklığı gibi pekçok durum tefecilerdedir. Bankalar sizin neden borcunuzu ödemediğinizi umursamaz, parasını almak ister diyoruz ya hani çoğu makalemizde. Tefeciler de aynı şekilde. Hangi durumda olursanız olun, hiçbir şekilde para aldığınız kişi ya da kişilerin umrunda olmayacak bu insanlar parasını isteyecektir.

Tefecilik sistemi bire onla çalışır. Yani yukarıda da belirttiğimiz üzere siz onlardan 1000 TL alırsınız, onlar sizden 2000 TL ister. Tefecinin insafına göre senetle taksit yapılabilir ya da direkt olarak peşin istenebilir. Bu durumda farzedelim ki herhangi bir sebepten dolayı ödemediniz. Başınıza gelecekler çok korkunç olaylardır. O yüzden tefeciden para almışsanız, kesinlikle ödemenizi, almamışsanız bulaşmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tefeciden Para Almak Mantıklı mı?

Mantık sınırlarını en çok zorlayan işlerden biri de tefeciden para almak olsa gerek. Dünyanın en mantıksız ve riskli işlemidir. Çünkü illegal yollara bulaşıyorsunuz. Kanunen yasak olan bir iş yapıyorsunuz. Bundan dolayı herhangi bir şekilde hukuki yollarla ben 1000 TL aldım benden 2000 TL isteniyor diyemezsiniz. Siz borcunuzu ödediğinizde senetinizi size vermeme ve daha fazlasını isteme gibi durumlar olabilir. Yani aklınıza gelebilecek her türlü sorun ve sıkıntı tefecilerde mevcuttur. O yüzden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmanızda fayda var.

Banka Kredi Vermiyor Ne Yapmalıyım?

Tefecilere başvuran çoğu kişi bankaların kredi vermemesinden muzdarip. Son çare olarak tefeciyi görüyorlar. Çok acil bir ihtiyacınız varsa deneyebileceğiniz binbir çeşit yöntem bulunuyor. Yani illa tefeciye bulaşmak zorunda değilsiniz. Şebeke şirketlerinden taksitle telefon alabilir, faturanıza ek ödeyerek bu telefonu 0 kutusuyla birlikte piyasasından 50-100 TL aşağıya satabilirsiniz, kredi kartı avansından alabilirsiniz. Eğer kara listedeyseniz, zaten kredi borcunuzu ödemediğiniz için bu listeye düşmüşsünüz demektir. Bu durumda da tefeciden para almak yine en mantıksızıdır. Eğer hiçbir şekilde nakit ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız, beklemekten başka çareniz yok. Akrabalarınızdan eşinizden dostunuzdan borç para isteyebilirsiniz, başka da bir yöntem görünmüyor. Ama tekrar altını çizerek söylüyorum. TEFECİDEN PARA ALMAK YAPABİLECEĞİNİZ EN MANTIKSIZ İŞTİR! Unutmayın…