Motorlu aracı bulunan bireyler her sene düzenli bir şekilde yılın ilk ayı olan Ocak ve orta ayı olan Temmuz aylarında 2 defa Motorlu Taşıtlar Vergisi yani MTV ödemekle yükümlüdürler. Sivil havacılık uçakları, helikopterler, zirai ilaçlama yapan hava araçları da dahil olmak üzere motoru bulunan her araç için bu vergi alınmaktadır.

Motorlu taşıt vergisi ödeme zorunluğu taşıtın trafik sicil kaydına işlenmesiyle birlikte direkt başlayacaktır. Bir motorlu taşıtın vergiden muaf olması için sicil kayıtlarının silinmesi veya tamamen trafikten men edilmesi gerekmektedir. Sicil kaydı Ocak – Temmuz aralığında silinen araçlar aynı yılın 2. defa ödenecek 6 aylık vergisini ödemezler. Yine Temmuz – Ocak ayında aracı trafikten çekenler de 1.defa ödenecek 6 aylık vergiyi ödemezler.

Her taşıt için MTV farklıdır. Motor gücü, araç yaşı, kullanım türü gibi birçok sebepten dolayı vergi çok veya az olabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama 2019

Motorlu taşıtlar vergisi bundan 1 yıl önce, yani 2017 yılına kadar kullanılan aracın kaç yaşında olduğu, motor büyüklüğü, aracın ne kadar ağırlığının bulunduğu, kaç kişilik olduğu gibi etmenlerle birlikte hesaplanıyor ve sahibi ödemeye mükellef tutuluyordu. 2019 yılının başından itibaren bu durum değişti. Artık MTV hesaplamalarında kasko değeri de söz konusu oluyor.

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken binek araçlar, otobüs tarzındaki araçlar ve hava araçlarının kıstasları farklıdır.

  • Binek araçlar için motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken motor silindir hacmi ve araç yaşı dikkate alınır.
  • Otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, panelvan tarzındaki kara taşıtları için ise araç yaşı, ağırlık, motor silindir hacmi, kaç kişilik olduğu dikkate alınarak hesaplama yapılır.
  • Türkkuşu ve Türk Hava Kurumu’na ait olan tüm uçakların haricindeki uçaklar ve helikopterlerin tamamı da araç yaşı ve azami kalkış ağırlığı neticesinde vergiye tabi tutulmaktadır.

Taşıt Pulu Sorgulama 2019

Taşıt pulu bundan uzun zaman önce uygulamadan kalktı fakat hala MTV yerine taşıt pulu denmektedir. Peki taşıt pulu sorgulama işlemi nereden yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemi için ilk başvuracağınız yer aracın kayıtlı bulunduğu şehir ve bu şehrin ilçesindeki vergi dairelerine ulaşmak. Direkt olarak net bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer ben bununla uğraşmak istemiyorum diyorsanız E-Devlet’ten de aracınızın vergi durumunu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet haricinde cep telefonlarının SMS uygulamalarında da MTV görülmektedir. İlk olarak mesaj bölümüne BORC yazıp bir boşluk bırakıp T.C. kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakıp ANNE Kızlık soyadınızın ilk iki karakterini bitişik bir şekilde yazıp 1189’a göndermeniz gerekmektedir. Buradan tüm borçlarınız sorgulanır.

Sadece MTV borcu sorgulamak istiyorsanız MTV boşluk PLAKANOTESCİLTARİHİ boşluk T.C. Kimlik numaranızı yazıp 1189’a göndermeniz yeterli olacaktır.