Merhabalar. Sevgili ziyaretçilerimiz bu yazımızda sizlere taşıt kredisi alırken dikkat etmeniz gerekenleri, hangi bankadan kredi almanız gerektiğini, atlanmayacak hususları tamamıyla anlatacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak gerekli bilgi sahibi olabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Faiz Oranlarını Karşılaştırın

Taşıt kredisi almadan önce faiz oranlarını karşılaştırmanızda fayda var. “E kardeşim onlarca banka var, nereden öğreneceğiz, nasıl karşılaştıracağız” diyorsanız. 2018 Taşıt Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi?  başlıklı konumuza bakabilirsiniz. Faiz oranlarına baktınız. Size uygun olan bankayı nasıl belirleyeceksiniz? İlk olarak aylık ödeme planlarını analiz edin ve sizi en rahat şekilde ödeme yaptırmaya teşvik eden bankayı tercih edin. Çünkü aylık ödemelerinizi aksatmamanız, düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. 

Acele Etmeyin

Yeni bir araba sahibi olacağım diyerek, otomobil hayalinizle birlikte şehvete kapılıp acele etmeyin. Aceleyle yanlış bir karar vererek, yıllarca bu kararınızın pişmanlığını yaşabilirsiniz. Faiz oranlarını araştırın, düşüp düşmeyeceği noktasında analizler yapın. Uygun fiyata bir araç bulun ve aracı alın. Ama enine boyuna detaylı bir şekilde düşünüp kafa yormadan direkt olarak ben araba alacağım diyerek araba almayın. Çünkü bu kararınız sizi çok pişman edebilir.

0 Araba Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Dikkat edilmesi gerekenleri bu başlıktan itibaren 2’ye ayırıyoruz. 0 ve 2.el taşıt kredileriyle ilgili anlatımlar yapacağız. 0 Otomobil alma hayaliniz varsa, banka kredisine pek bulaşmamanızı öneririz. Neden mi? Çünkü 0 otomobiller de, firmaların çoğu kendi kapsamında kredi veriyor. Yani taksitle aracı satın almanıza izin veriyor. Bunun faiz oranları bankaya kıyasla çok düşük oluyor. O yüzden aklınızda sabit bir araç yoksa, bu şekildeki firmalardan destek alabilirsiniz.

Şirketlerin kampanya dönemlerini güzel bir şekilde takip etmelisiniz. %0 faizli ve uzun vadeli kredi imkanıyla birlikte araç sahibi olmak isteyenler çok cazip tekliflerle karşı karşıya gelebiliyor. Yani bu kapsamda firmaları, kampanya dönemlerini takip etmenizde fayda var.

Her %0 faizle araç satışı yapıyoruz diye reklam yapan firma aslına bakılırsa %0 faizi sadece isim olarak uyguluyor. Bunun yanında kredi tahsis ücreti, dosya masrafı gibi çok sayıda ödenek çıkarıp, ödeme sonunda reel faizden daha fazla miktarda bir ücret çıkarıyorlar. Buna, sözleşmeye ve ödenecek son tutara çok dikkat etmeli ve iyice okumalı direkt imza atmamalısınız.

Toplamak gerekirse 3 madde altında şöyle diyebiliriz:

  • Sözleşmeyi iyice okuyun ve aklınıza yatmayan her maddeyi satıcıya sorun.
  • Ödeme sürecinde ekstra masrafların var olup olmayacağıyla ilgili bilgi sahibi olun ve bu bilgi sözle değil belgelerle olsun.
  • Kredi vadelerini durumunuza göre çok düşünceli bir şekilde belirleyin. Ödeyemeyeceğin vadelendirmelerin altına imza atmayın.

İkinci El Araba Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eğer alacağınız araç 0 araç değilde ikinci el ise bu durumda yapacağınız tek şey bankaya kredi başvurusunda bulunmak. Belirli bir geliriniz var ve kredi notunuz yetiyorsa taşıt kredisi alabilirsiniz.

Ancak bu süreç dahilinde ödemelerinizi düzenli yapmanız ve kredinizin sizi sıkıntıya sokmaması için vadelendirmeye büyük oranda dikkat etmeniz gerekiyor. Kredi başvurusunda bulunmadan önce elinize geçen aylık harcayabileceğiniz tutarı belirleyin ve kredi taksitini çıkardığınızda kalan parayla yaşamınızı güzel bir şekilde devam ettirebileceğinizden emin olun.