Merhabalar. Bu yazımızda sizlere tarla parası ile ilgili bilgi vereceğiz. Devlet tarafından verilen destekler arasında yer alan tarla parasının yanı sıra çiftçiler ve üreticiler için arpa, yulaf, buğday, çay, fındık ödemeleri de gerçekleştiriliyor. Ödemelerin gerçekleştirildiği kurum Ziraat Bankası olarak öne çıkıyor. Eğer Ziraat Bankası’nda hesabınız yoksa T.C. kimlik numaranızın son iki hanesine göre ücret ödemesi yapılacaktır.

Tarla Parası Ne Kadar?

Fındık üreticileri için geçerli olan bazlı gelir desteği dekar başı 170 TL olarak belirlenmiştir. Sera desteği ise 150 TL olarak öne çıkmaktadır. “İyi Tarım” projesi çerçevesinde meyve ve sebze desteği de verilmektedir. Meyve ve sebze de ise dönüm başına 50 TL destek verilmektedir. Aromatik süs bitkileri üretimi yapıyorsanız dönüm başına 100 TL alırsınız. Toprak analizi ise dekar başına 2.5 TL olmuştur.

Dönüm Başı Mazot Desteği 2019

Eğer yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanında üretim yapıyorsanız dönüm başına 7.90 TL mazot desteği alırsınız. Sebze, meyve, hububat, yumru bitkiler, baklagiller ve yem bitkileri için 4.85 TL destek, Süs bitkileri, özel çayır, peyzaj ürünleri, mera ve orman emvali alanları için 3.30 TL destek verilmektedir.

Dönüm Başı Gübre Desteği 2019

Baklagiller, hububat, yumru bitkiler, yem bitkileri, sebze ve meyve alanlarında verilen gübre destek ödemeleri 6.60 TL. Özel çayır, peyzaj ve süs bitkileri, orman emvali alanları ve mera alanı 4.75 TL, endüstri bitkileri ve yağlı tohum bitkileri için 8.25 TL  destek verilmektedir.

Tarla Parası Nasıl Alınır 2019

Çiftçiyseniz ve tarla parasını nasıl alacağınızı merak ediyorsanız bu durumda belirtilen ilk şart şudur. Üretici konumunda olmalısınız. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na gidip başvuruda bulunuyorsunuz. Ardından TGHB sizi yönlendiriyor. ÇKS belgenizin olması zorunlu. Bu belgeyi almadan başvuruya gitmeyin.

Ektiğiniz tarlanın parasını alabilmek adına tarlanızın tapusuyla beraber bağlı olduğunuz Tarım Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekiyor. Ardından ücret size verilecektir. Ziraat Bankası hesabına ücret yatmaktadır. Eğer Ziraat Bankası yoksa Başakkart’tan da alabilirsiniz.