İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere tarım arazine depo yapmaktan ve bu deponun ruhsatının nasıl alınacağından bahsedeceğiz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki işyeri açma veya çalışma ruhsatı almadan hiçbir işletme faaliyet göstermeye başlayamaz. Yani böyle bir şey kanunlar neticesinde mümkün değildir, eğer olursa çok büyük yaptırımları vardır. İşletme ve işyeri denince akıllara birçok şey geliyor. Bunların arasında da tarımsal amaçlı depo açmak yer alıyor.

Tarımsal amaçlı depo açmak istiyorsanız ve bu kapsamda tarımsal amaçlı depo ruhsatının nasıl alınacağı yönünde bilgi sahibi değilseniz yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

Çalışma ve işyeri ruhsatı, konu hakkında yetki atanmış olan idarelerce, yönetmeliklere ve kanunlara uyularak kurulmuş işyerlerinin açılmasına ve çalışmaya başlamasına verilen izin demektir. Tarımsal amaçlı deponun ilk olarak hangi kategoride yer aldığına bakacağız.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi herhangi bir işyeri için ruhsat gerekir. Yani şu sektör için gerekir bu sektör için gerekmez diye bir durum yok. Tarımsal amaçlı depolarda yine ruhsata tabidir. Eğer ruhsat bulunmuyorsa bu deponun açılışını yapmanız ve faaliyete almanız durumunda çok büyük cezai yaptırımlar uygulanacaktır.

Tarımsal Amaçlı Depo Ruhsatı Nasıl Alınır ? 2019

Tarımsal amaçlı depo ruhsatı çalışma ruhsatları grubunda yer almaktadır. Bu söz konusu çalışma ruhsatları 3 farklı grupta ele alınmaktadır. Bahsettiğimiz kategoride bu 3 grup oluyor. Sıhhi müessese, gayri sıhhi müessese ve umuma aşık istirahat ve eğlence yerleri olarak öne çıkan çalışma ruhsat gruplarından gayri sıhhi müesseseler  Tarımsal amaçlı depoları kapsamaktadır.

Gayri Sıhhi Müessese Ne Demek?

Gayri Sıhhi müesseseler direkt olarak tarımsal ürünlerin ve çeşitli ürün imalathanelerini, tarımsal amaçlı depoları, kuru temizleme, çamaşırhane ve peruk yapım yerlerini, matbaa ve baskı atölyelerini, otomotiv sektöründa tamir ve bakım yerlerini, depo ve satış yerlerinin tamamını kapsayan ve faaliyette olan tesisleri grubuna alan çalışma ruhsat grubu olarak öne çıkmaktadır.

Tarımsal Amaçlı Depo Ruhsatı Nereden Alınır?

Tarımsal amaçlı depo ruhsatı almak için başvuru yapmadan önce ilk olarak gerekli belgelerin tamamını toplamanız gerekiyor. Gerekli belgelerle ilgili listeyi tam anlamıyla yapamayız. Çünkü şehirden şehire, hatta bölgeden bölgeye bu söz konusu belgeler değişiklik gösterebilir. Eğer hangi belgelerin gerekli olduğunu merak ediyorsanız tam liste için bulunduğunuz ilçenin belediyesine başvurmalısınız. Tekrar söylüyoruz, vereceğimiz liste her şehre göre değişiklik gösterebilir. İlçe belediyesine başvurmadan iş yapmayınız.

  • İskan Belgesi
  • Başvuru Formu
  • Kira Kontratı Aslı ve Fotokopisi
  • Tapu Senedi Fotokopisi
  • Vergi Levhası Aslı ve Fotokopisi
  • Kat Maliklerinden Alınan Muvafakatname
  • Noter Onayı Bulunan Taahhütname
  • Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi Beyanı
  • İtfaiye Daire Başkanlığından Alacağınız İtfaiye Raporu

Bu belgeleri tamamlayarak genel anlamda başvurunuzu hazır duruma getirebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru aşamasına gelelim. Ruhsat ve denetim müdürlüğü, ruhsat kontrol noktalarının tamamından sahip olabileceğiniz başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve doğru bilgiler yazmalısınız. Gerekli her şeyi ruhsat kontrol servisine götürmelisiniz. Ardından eğer eksik yoksa ve belgeler doğruysa onay alır, başvuruyu yapan bireye belgeler onaylı bir şekilde teslim edilir.

Tarımsal Amaçlı Depo Ruhsatı Alma Aşamaları

Bu aşama tamamlandıktan sonra ruhsat kontrol servisinde çalışan yetkili bireyler tarafından, tarımsal amaçlı depo ruhsatı alma amacıyla başvuruda bulunan kişi tarafından servise gönderilen tüm belgelerde bir inceleme yapılır. Belgelerde bir sorun meydana gelmeyen başvuruların tamamı, ruhsat kontrol komisyonuna iletilmektedir.

Ruhsat kontrol komisyonu ise kendisine gönderilen belgeleri, ilgili işyerlerinin mevzuatlara dayanarak uygun olup olmadığını büyük bir incelikle kontrol eder. En son aşama olarak güvenlik ve asayiştir. Söz konusu işyerinin bu 2 konuya da uygun olup olmadığına bakılır ve dosyalar son olarak ruhsat ve denetim müdürlüğüne gönderilir.

İşlemler genel olarak bu kadardır. Tarımsal depo ruhsatı almak istiyorsanız tüm bu aşamaları tamamlamalı ve onay almalısınız. İşlemin bu kısmından sonra tarımsal depolar artık çalışmaya başlayabilirler.

Tarımsal depo ruhsatı almak bu kadar. Gerekli belgeleri topladıktan sonra, yukarıda belirttiğimiz ilgili kuruma başvuru yaparsınız ve herhangi bir sorun söz konusu değilse tarımsal deponuzu işletmeye başlayabilirsiniz.