Meyve ve sebzelerde fiyatların çok hızlı bir şekilde artmasından dolayı tanzim satış noktaları kuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla belediyeler tarafından meyve ve sebze satışı yapılıyor. Tanzim satış noktalarında satılan meyve ve sebzeler üreticiden çıktığı fiyatın üzerine çok az bir kar eklenerek satılıyor. Bu sayede halk daha rahat meyve ve sebze satın alabiliyor. Peki tanzim satış fiyatları ne kadar? Tanzim satış noktaları nerede?

Tanzim Satış

Yazının başında da belirttiğimiz üzere özellikle süpermarketler tarafından çok yüksek fiyatlara satılan sebze ve meyvelerin halka daha ucuz fiyatlarla satılması, bu sayede süpermarketlerin fiyatları indirmek zorunda bırakılması gibi sebeplerden dolayı tanzim satışa başlandı. Yapılan açıklamalar tanzim satış noktalarının yaklaşık olarak 2 ay daha satış yapacağını, eğer piyasa düzelmezse ve hala yüksek fiyatlı satışlar yapılmaya devam ederse sürenin daha da uzatılacağı yönünde.

Üreticinden alınan fiyatın üzerine 0,25 – 0,50 TL gibi küçük karlar eklenerek halka sunulan meyve ve sebzeler, fiyatlardan yakınan halk için sevindirici bir adım oldu. Halkın bir bölümü tanzim satış noktalarında oluşan kuyrukların utanç tablosu olduğunu belirtirken, bir bölümü ise fırsatçılara yapılabilecek en güzel hamle olarak değerlendiriyor.

Tanzim Satış Noktaları

Tanzim satış noktaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla birlikte şuanda Ankara ve İstanbul’da toplam 40’dan fazla bölgede oluşturulmuş durumda. Ucuza meyve ve sebze almak isteyen halkın yoğun olarak ilgi gösterdiği tanzim satış noktaları ve tanzim satış fiyatları ile ilgili bilgiyi yazının devamında başlıklarda net bir şekilde vereceğiz. İstanbul’da toplam 50 tanzim satış noktası, Ankara’da ise toplam 15 satış noktası bulunuyor. Halk Sebze ismiyle kurulan tanzim satış noktaları hem Ankara’nın hem de İstanbul’un her bölgesinden rahatlıkla ulaşılabilecek uzaklıkta yer alıyor.

Tanzim Satış Noktaları Kaça Kadar Açık

Tanzim satış noktaları Ankara ve İstanbul’da farklı çalışma saatleriyle birlikte çalışıyor. Nüfusu birçok ülkenin nüfusunu geçmiş olan İstanbul’da sabah saat 10.00’da başlayan tanzim satışları, akşam saat 19.00’a kadar aralıksız olarak devam ediyor. 9 saat boyunca yapılan satışlarda, tanzim satış noktalarının önündeki kuyruk şimdiye kadar en düşük 10 metreyi görmüş durumda. 1 kilometreye kadar kuyruk olduğu zamanlar da oluyor.

Ankara’da ise tanzim satış noktaları İstanbul’a kıyasla daha geç kapanıyor. Yine sabah saat 10.00’da açılan Halk Sebze satış araçları akşam saat 22.00’a kadar hizmet veriyor. 12 saat boyunca aralıksız olarak meyve ve sebze satışı yapılarak halka uygun fiyatlarla ürünler veriliyor.

Tanzim Satış Fiyatları

ePTTAVM üzerinden de alabildiğiniz uygun fiyatlı meyve ve sebze fiyatları net bir şekilde belirtilmiş durumda. Peki güncel olarak tanzim satış fiyatları ne durumda? Sebzelerin kilogramı kaç TL?

 • 1 Kilogram Soğan – 2 TL
 • 1 Kilogram Patates – 2 TL
 • 1 Kilogram Domates – 3 TL
 • 1 Kilogram Salatalık – 4 TL
 • 1 Kilogram Patlıcan – 4.50 TL
 • 1 Kilogram Sivri Biber – 6 TL
 • 1 Kilogram Kırmızı Biber – 6 TL
 • 1 Kilogram Çarliston Biber – 6 TL
 • Marul – 2 TL
 • Beyaz Lahana – 4 TL
 • Kırmızı Lahana – 3 TL
 • Karnabahar – 3 TL

Şuanda güncel olarak tanzim satış fiyatları bu durumda. İlerleyen süreçte artar mı, düşer mi bilinmiyor.

Tanzim Satış Noktaları Nerede?

Tanzim satış noktalarından en çok tercih edileni ePTTAVM, çünkü Türkiye’nin her yerinden ulaşım sağlanabiliyor. Fakat sanalda değil gerçek hayatta bulunan tanzim satış noktalarının 50 tanesi İstanbul’da, 15 tanesi ise Ankara’da yer alıyor. 2 büyükşehirde de tanzim satış noktalarından uygun fiyatlı sebze satın alabiliyorsunuz.

İstanbul Tanzim Satış Noktaları

İstanbul’da Kağıthane’den Taksim’e, Pendik’ten Esenyurt’a, Ümraniye’den Alibeyköy’e kadar 50 farklı bölgede tanzim satış noktası kurulmuş durumda. İşte tüm İstanbul tanzim satış noktaları:

 1. Kağıthane – Meydan
 2. Aksaray – Meydan
 3. Kasımpaşa – Kızılay Meydanı
 4. Mecidiyeköy – Meydan
 5. Kadıköy – Meydan
 6. Eminönü – Meydan
 7. Bakırköy – Meydan
 8. Beylikdüzü – Meydan
 9. Taksim – Meydan
 10. Avcılar – Meydan 
 11. Bayrampaşa – Meydan
 12. Bağcılar – Meydan
 13. Çekmeköy – Meydan
 14. Ümraniye – Meydan
 15. Pendik – Meydan
 16. Sarıyer – Meydan
 17. Beşiktaş – Meydan
 18. Sultanbeyli – Meydan
 19. Güngören – Meydan
 20. Sultangazi – Meydan
 21. Esenyurt – Meydan
 22. Tuzla – Meydan
 23. Üsküdar – Meydan
 24. Beşiktaş – Meydan
 25. GOP – Meydan
 26. Şirinevler – Meydan
 27. Esenler – Meydan
 28. Sancaktepe – Meydan
 29. Kartal – Meydan
 30. Küçükçekmece – Meydan
 31. Büyükçekmece – Meydan
 32. Bostancı – Lunapark
 33. Halkalı – Meydan
 34. Ataşehir – Meydan
 35. Zeytinburnu – AVM
 36. Alibeyköy – Silahtar
 37. Beykoz – Kavacık Meydan
 38. Ataşehir – Örnek Mahallesi
 39. Başakşehir – 2. Etap Metro çIKIŞI
 40. Üsküdar – Kirazlıtepe
 41. Zeytinburnu – Meydan
 42. Eyüpsultan – Meydan
 43. Pendik – Sahil Meydan
 44. Ümraniye – Meydan AVM Otopark
 45. İstinye – İspark
 46. Fatih – Karagümrük Meydan
 47. Bahçeşehir – 1. Kısım
 48. Esenler – 100. Yıl Mahallesi
 49. Haliç
 50. Bayrampaşa – Yıldırım Mahallesi

Ankara Tanzim Satış Noktaları

İstanbul’da olduğu gibi Ankara’da da birçok satış noktası bulunuyor. Nüfus yoğunluğunun İstanbul’a göre çok daha düşük olduğu Ankara’da 15 farklı tanzim satış noktası kuruldu. Ankara tanzim satış noktaları ise şu şekilde sıralanıyor:

 1. Abdi İpekçi Parkı
 2. Kurtuluş Parkı
 3. Altındağ – Siteler İtfaiye Meydanı
 4. Mamak – Bostancık Meydanı
 5. Etimesgut – Belediye Karşısı
 6. Sincan – Lale Meydanı
 7. Altındağ – Ulus Metrosu Çıkışı
 8. Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı
 9. Hasköy Cemre Parkı
 10. Keçiören – Kuyubaşı Metrosu Çıkışı
 11. Keçiören – Belediye Önü
 12. Mamak – Şafaktepe Parkı
 13. Mamak – Bostancık Caddesi
 14. Yenimahalle – Batıkent Gimsa Karşısı
 15. Yenimahalle – Gölbaşı Belediyesi Karşısı

Balıkesir Tanzim Satış Noktaları

Ankara ve İstanbul’un ardından Balıkesir’de de tanzim satış noktaları açıldı. Uzun kuyruklar oluşan bu satış noktalarında da düşük fiyatlar karşılığında sebze satışı yapılıyor. Balıkesir tanzim satış noktaları ise şu şekilde öne çıkıyor:

 • TTM
 • Toygar Mahallesi

Bursa Tanzim Satış Noktaları

Balıkesir ile birlikte Bursa’da da tanzim satış noktaları kuruldu.  Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. aracılığıyla kurulan tanzim satış noktaları 10.00 – 19.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet veriyor. Haftanın her günü bu saatler içerisinde alışveriş yapma imkanınız bulunmuyor.

 • Emek Polis Karakolu Altındaki Park
 • Dikkaldırım Mihraplı Parkı
 • Arabayatağı Metro İstasyonu
 • Yıldırım – Namazgah PArkı
 • Emir Sultan Medanı
 • Millet Mahallesi
 • Soğanlı Mahallesi – Kanalboyu
 • Demirtaş Meydanı
 • Nilüfer – Beşevler Burfaş Tesisleri Önü Fatma Ana Heykeli
 • Nilüfer –  Hastane Arazisi

İzmir Tanzim Satış Noktaları

İzmir’de güncel olarak ne yazık ki tanzim satış noktası bulunmamaktadır. Fakat ilerleyen dönemde eğer süpermarketler tarafından verilen fiyatlar hala yüksek olmaya devam eder, fırsatçılıkla halkın cebi soyulmaya çalışılırsa İzmir’de de tanzim satış noktası kurulabilir.

Antalya Tanzim Satış Noktaları

İzmir’de olduğu gibi Antalya’da da tanzim satış noktası bulunmuyor. Yine aynı şekilde eğer tanzim satış, amacına ulaşmazsa ve fiyatlar normal seyrinden ve piyasa üzerinden verilir halk zor durumda kalırsa Antalya tanzim satış noktaları ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız.