Bir çok ilde ve ilçede süt satış fiyatlarının 80-90 kuruşa kadar düşmesi süt üreticilerinin büyük tepkisine yol açtı ve bu şekilde seyir eden fiyatlar çerçevesinde üretim yapılmasının mümkün olmayacağını belirttiler.

 

Üreticiyi zor duruma düşüren konulardan birisi olan süt fiyatı sanayiciler tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e söz verdikleri gibi olmayıp, 1,15’in altına çekilmesidir. Bunun üzerine bakanlık 81 ildeki üreticilere inekler kesilmesin diye tamilatta bulunduysa da üreticinin durumunda pek bir şey değişmedi.

 
Bu durum eğer önlenmez ise Türkiye’nin 2008 yılında yaşadığı kriz gibi inekler kesilmek zorunda kalacak ve bu durumun neticesinde yetmezlik oluşabilecektir. Ardından yine bu durumun telafisi yapılabilmesi açısından ithalata başvurulacaktır ki bu üretici, tüketici ve milli ekonomi açısından büyük zarar teşkil etmektedir.

 

Üretici Temsilcisi olan Mahmut Eskiyörük, bu durum ile ilgili çözümün “kurtuluş reçetesi” olduğunu belirtti ve sözlerine “ Gelin üreticiyi kurtaralım. Projeyi siz de başlatın! Hem yeterli beslenemeyen okul öncesi çocuklarımız dünyanın en faydalı besini olan sütü içerek sağlıklı büyüsün, hem de süt fazlalığının eritilmesiyle krizi önleyelim. Üretici çaresizlikten ineklerini kestirmek zorunda kalmasın” diye devam etti.