SGK’ya bağlı olarak hizmet veren sigortalı işçiler, herhangi bir şekilde hayatını kaybetmesiyle birlikte SSK ölüm parası almaya hak kazanır. Bu makalemizde siz değerli ziyaretçilerimize SSK ölüm parasını nasıl alacağınızı harfi harfine anlatacağız.

SSK Ölüm Parası İçin Nereye Başvurulur?

SSK Ölüm parası talep etmeden önce sizlerden birkaç belge getirmeniz istenecektir. Sizden istenilen belgelerin tamamını eksiksiz bir şekilde topladıktan sonra, hangi ilde yaşıyorsanız, bu şehrin SGK İl Merkez Müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

SSK Ölüm Parası Ne Durumda Alınabilir?

İş sırasında meydana gelen talihsiz bir kaza sonucunda hayata gözlerini yuman bireyler, sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya emekli aylığı alırken vefat eden vatandaşlar, SSK ölüm parası alırlar.

Aynı zamanda birey yaşıyorken kendisine yönelik en az 360 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirisi yapılmışken hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine de bu söz konusu para yardımı yapılır. SSK Ölüm parasında sigortalı işçinin vefat etme tarihinde sigortasının var olup olmadığı gibi bir şart aranması söz konusu değildir.

SSK Ölüm Parasını Kimler Alabilir?

SSK ölüm parasını, ölen bireyin anne ve babası, eğer bunlarda ölüyse eşine, eşi yoksa çocuklarına verilir. Eğer eşi ve çocukları da yoksa merhumun kardeşlerine ölüm parası verilir. Cenaze yukarıda bahsedilen bu kişiler dışında başka gerçek ya da tüzel kişilerce kaldırılmışsa, belgelendiği takdirde SSK ölüm parası bu kişilere yapılır.

SSK Ölüm Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SSK’dan ölüm parası almak için başvuruda bulunma arzusunda olan bireyler, ilk olarak ölüm tarihinin var olduğu bir dilekçe yazarak kuruma başvuruda bulunmak zorundadır. Hayatını kaybeden sigortalı bireyin ölüm tarihi kütük belgelerinde henüz var değilse, yazılan dilekçe beraberinde ilgili makamlar tarafından usulüne uygun bir şekilde ölüm tarihini gösteren belgelerin kuruma verilmesi gerekmektedir. Ardından belirtilen belgeler toplanır ve başvuru yapılır.

SSK Ölüm Parası İçin Gerekli Belgeler

SSK Ölüm parası almak isteyen merhum yakınlarının bu söz konusu yardımdan nasiplenebilmeleri için birkaç belge bulunmaktadır.

  • Hayatını kaybeden sigortalı bireyin ölüm yardım ödeneğinde hak sahibi olarak ön plana çıkan bireylerin, hayatını kaybeden bireyin ölüm tarihini belirten dilekçesinin yazılı olması gerekiyor.
  • Hayatını kaybeden bireyin yine ölüm tarihini belirten, ilgili makamlar tarafından usulüne uygun bir şekilde düzenlenen defin ruhsatı, ölüm tutanağı v.b. gibi belgelerin de var olması gerekmekte.

Bunların tamamını bitirdikten sonra, SSK’ya başvurarak ölüm parası alabilirsiniz.