SSK Konut Edindirme Yardımı Nasıl Alınır? KEY Sorgulama İşlemi

SSK Konut Edindirme Yardımı Nasıl Alınır? KEY Sorgulama İşlemi

KEY uzun adıyla Konut Edindirme Yardımı, çalışan bireylerin ücretlerinden bir kısım kesinti yapılan bir vergi olarak tanımlanabilir. Bu şekilde bu ücretlerden toplanan paralardan konut edindirme fonuna devir gerçekleştirilerek, çalışan kişilerin emeklilik dönemlerinde ev sahibi olması çok kolay bir hale getirilmiştir.

Fakat bu yasanın yürürlükten kalkıp hükmünü kaybetmesiyle birlikte bu fonda biriken paraların geri ödemesi kararlaştırılmıştır. Yani artık konut edindirme yardımı söz konusu değil. Eğer fonda paranız varsa, bu paranızın ne kadar olduğunu sorgulayarak alabilirsiniz.

SSK KEY Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK KEY yani Konut Edindirme Yardımı çok kolay bir şekilde sorgulanmaktadır. Eğer fonda biriken paranız varsa ve henüz siz ev yardımı almadan bu uygulama yürürlükten kalkmışsa, bu paranızı geri alabilirsiniz. Yazının sonunda verecek olduğumuz linke tıkladıktan sonra SSK KEY sorgulama işleminizi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde ödemelerini ne zaman alacak olduğunuzu ve ödeme miktarınızın ne kadar olduğunu rahatlıkla görüntüleyebilir ve aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

SSK KEY SORGULAMA İÇİN TIKLA

SSK Konut Yardımları

Emeklilik maaşıyla geçimlerini sağlamaya çalışan bireylere devlet belirli dönemler içerisinde yardım çıkarmaktadır. Bunlardan birisi ise konut yardımları olarak ön plana çıkmaktadır. Uygulamadan kalkan KEY sonrası birçok konut yardımı çıkmıştır.

TOKİ’den emekliler için ev yardımı imkanı çıkmış bulunmakta. Bu söz konusu TOKİ konut yardımında emekliler kira öder gibi ev taksitini ödeyerek, ev sahibi olabilecekler. Yıllarca kirada oturup herhangi bir şey sahibi olmamak yerine, TOKİ’ye kira verir gibi tutarlarla ev sahibi olabilirsiniz.

TOKİ kapsamında emeklilere yapılan evler 2+1 ve hemen hemen her şehirde bu evlerden bulunmakta.

SSK Emeklisi Konut Yardımı Ödemeleri

SSK emeklisine yapılan konut yardımı kapsamında uygulamada devlet katkısını alabilmek için en az 3 yıllık süreyle bir ödeme yapma zorunluluğu kendini göstermektedir. İlk devlet katkısı ödemeleriyse 2019 yılı içerisinde başlayacaktır.

Konut sahibi olma için gerekli tüm şartları taşıyan bireylere, başlangıç tarihiyle birlikte hesaplarında biriken paranın en çok %20’si kadar bir devlet katkısı söz konusu olacaktır. Devlet katkısı konusunda ise azami tutar 15.000 TL olarak belirlenmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.