Sözlüğü açtığınızda İntibak kelimesine karşı olarak gelen tanımlamanın uyumlaştırma olduğunu göreceksiniz. Sosyal güvenlik çerçevesinde ise intibak olayı, emeklilik şartları yani emeklilik için gerekli olan yaş, prim miktarı ve prim ödeme gün sayılarının eşit olmasına karşın farklı dönemler içerisinde emekli olduklarından dolayı birbirinden farklı şekilde hesaplama sisteminden meydana gelen aylık miktar değişikliği olarak ön plana çıkmaktadır.

SSK intibak farkı sorgulama işlemini, teknolojinin çok üst boyutlara ulaştığı günümüzde İnternet üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

SSK İntibak Sorgulaması İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

İntibak sorgulaması için yazının ilerleyen bölümlerde verecek olduğumuz linke tıklayınız. Açılan sayfada ise T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra SSK sicil numaranızı girmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından sorgula butonuna tıklayarak, SSK intibak sorgulamasında farkı aynı sayfadan farklı bir işlem yapmadan rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Emekli İntibak Torba Yasası Son Durum!

Yaklaşık olarak 5 milyon emeklinin umutla beklediği intibak yasası için son gündem Mart 2018’de oluşmuştu. 2000 yılından sonra emekli olan bireylerin intibak talepleri, Anayasa Mahkemesinin gündemindeydi fakat herhangi bir şey hala çıkmış değil. Beklenen karar çıktığı takdirde emekli maaşlarında 355 TL’ye kadar uzayan zamlar kendini gösterebilir. Bir diğer konu ise banka promosyonu. Bilindiği gibi her emekli istediği bankadan maaşını alabiliyor. Bu maaşın yanında bankalar promosyon veriyor. Bu konuda bankaların verdiği promosyonları takip edebilir ve maaşınızı dilediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz. Bu şekilde de ek gelir elde edebilirsiniz.