Merhaba değerli ziyaretçiler. Bu yazımızda sizlere Sırbistan asgari ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız.

Sırbistan resmi para birimi olarak Sırp Dinarı kullanmaktadır. 1 Euro 118.45 Sırp Dinarı’na eşittir. 1 TL ise 15,57 Sırp Dinarı’na eşittir.

Sırbistan asgari ücreti sabit değildir. Eğitim durumuna göre asgari ücret bulunmaktadır. Lise mezunu bir insanla üniversite mezunu bir insan Sırbistan’da aynı asgari ücrete tabi tutulmaz. Eğer işinizde uzmansanız ve tecrübeniz fazlaysa yine yüksek maaşlar alabilirsiniz.

Sırbistan Asgari Ücreti Ne Kadar?

Sırbistan asgari ücreti yukarıda da belirttiğimiz gibi eğitim durumuna göre belirlenir ve bu kapsamda asgari ücret şu kadar diyemeyiz. Ortalama asgari ücretten bahsedecek olursak 362 € diyebiliriz. Buda Sırp dinarı ile 42.877 Sırp dinarı yapmaktadır.

Sırbistan’da yaşam alınan asgari ücrete göre ucuz diyebiliriz. Öyle ki kiralar, market masrafları v.s. dediğimizde yine elinizde fazla bir şekilde Sırp Dinarı kalacak ve birikim yolunda önünüz açılacaktır.

Sırbistan Çalışma Şartları

Eğer Sırbistan’da eğitim seviyeniz yüksek değilse iş bulma noktasında çok sıkıntı yaşarsınız. Eğitim dediysem lisans eğitimi yani üniversite eğitiminden bahsetmiyorum. Bu alanda doktora veya yüksek lisans yapmış olmanız gerekiyor. Türkiye’den aldığınız üniversite diploması Sırbistan’da pek işe yaramıyor.

2017 yılı itibarıyla %13 olan işsizlik oranı ülkede işçi alımının az olduğunu ve dolayısıyla dışarıdan gelen bireylerin de iş bulma konusunda sıkıntı yaşayacağını gösteriyor diyebiliriz.

Türkiye’de olduğu gibi Sırbistan’da da çalışma saati haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir. Günlük 8 saat 5 gün boyunca mesai yaparsınız. Ek olarak 1 dakika geçse dahi, mesai ücretini alırsınız.

Sırbistan Fiyatlar

Hikersbay tarafından sağlanan verilere göre; Sırbistan’da 1 yatak odası bulunan şehir merkezindeki daire 25.000 Sırbistan Dinarı’na tutulabiliyor. Bu ortalama fiyat. Kiralar 14.000 Sırbistan Dinarı’ndan başlayarak 41.000 Sırbistan Dinarı’na kadar uzanıyor. Eğer şehir merkezi dışında bir ev tutmak isterseniz 10.000 Sırbistan Dinarı’ndan başlayan, 25.000 Sırbistan Dinarı’na kadar uzanan daireler bulabilirsiniz.

Süpermarket fiyatlarına göz atacak olursak, 1 litrelik süt 90 Sırbistan Dinarı, 500 gram taze beyaz ekmek 43 Sırbistan Dinarı, 12’li yumurta 145 Sırbistan Dinarı, 1 kilo yerel peynir 467 Sırbistan Dinarı, 1.5 litre şişe su 47 Sırbistan Dinarı, 1 şişe şarap 400 Sırbistan Dinarı, 1 paket Marlboro sigara 270 Sırbistan Dinarı olarak kendini gösteriyor.