Ev almak her insanın hayalidir. Kirada oturmaktan sıkılan, sadece evi kullandığı için ortalama her ay 700 TL kira ödeyip, 20 – 30 yıl geçse dahi hiçbir şey sahibi olamamak yerine bireyler kredi, senet gibi yöntemlerle kira öder gibi ev sahibi olmayı tercih ediyor. Aylık 700 TL’den başlayarak ister kredi kullanarak, ister senet yaparak, ister de bir kooperatife yazılarak ev sahibi olmak mümkün. Senetle ev nasıl alınır? senetle ev satan yerler gibi birçok sorunuza cevap vereceğimiz bu yazımızda diğer ev alma yöntemlerine de yer vereceğiz.

Senetle Ev Nasıl Alınır?

Senetle ev almak zorlu bir süreçtir. Senetle ev satan çok fazla yer bulunmamaktadır. Senetle ev almak değil de bu yüzden ev bulmak zordur. Senetle satılan bir ev buldunuz. Bundan sonraki adımlar neler? Satıcı ile aylık ödemeler hususunda anlaşılır ve sözleşme yapılır. Gerekli belgeler altına imza atıldıktan sonra aylık senetler imzalanmaya başlanır. Kaç ay / yıl vadelendirme yapılacaksa o kadar senet yapılmalıdır.

Ardından senetler de karşılıklı olarak imzalandıktan sonra aylık satıcıya ödeme yapılır. Ödediğiniz her ayın senedini satıcıdan almalısınız. Aldıktan sonra yakıp atmanız yararınıza olacaktır. Çünkü kötü niyetli kişilerin eline geçerse, aleyhinize kullanılabilir. O yüzden imha etmelisiniz.

Son zamanlarda markalı konut projelerinde evler senetle de satılmaya başlamıştır. Banka kredisi yerine senet tercihinde bulunan inşaat firmaları satışlarını bu şekilde yaparak daha büyük kitleye uzanıyorlar.

Senetle Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senetle ev alırken dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta vardır. Öyle ki çok riskli bir iş olup, başınıza çok bela açabilir. O yüzden bu başlığı iyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Senetle ev alırken satıcının güvenilir olması büyük önem taşımaktadır. Senetle ev satan satıcıyı bulduktan sonra, hakkında İnternet üzerinde bir araştırma yapın. Eğer İnternet üzerinde herhangi bir bilgiye ulaşamamışsanız, çevreye sorun, soruşturun. Güvenilir olduğuna emin olmadığınız an senetle ev almaktan vazgeçin. Senet altına imza atmak, eğer güvenilir kişilerle yapılmamışsa, kendi ipinizi çekmekle aynı şeydir. O yüzden kesinlikle böyle bir hataya kalkışmayın.

Senetin taksitler hallinde bölünmesine dikkat edin. Aylık olarak 1000 TL ödeme yapacaksanız, ev değeri kadar üzerinde “yalnızca 1000 TL” yazılı olan senet bulunması gerekmektedir. Satıcı size 120 ay vadeli satıyorum diyebilir. Bu durumda 120 farklı senet bulunmalıdır. Eğer daha az senet varsa, doğal olarak ödeyeceğiniz tutar yüksek olacak ve ödeyemeyeceğiniz için sizi tehdit edebilir, mahkemeye vererek icraya kadar yöneltebilir.

Senetle ev alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus tutarların önünün ve arkasının kapalı olmasıdır. Yani seneti imzaladıktan sonra sayıların sağ veya soluna rakam eklenmeyecek şekilde işaretler koyulmalıdır. Yalnızca #10.000# TL gibi işaretler klasik senet işaretleridir. Buna önem verin. Çünkü siz senedi imzaladıktan sonra üzerinde oynama yaparak sizi normalinden çok daha fazla para ödemekle yükümlü tutabilirler.

Senetle Ev Satan Yerler

Güvenilir olması açısından senetle ev satan yerlerden inşaat firmalarını derledik. Markalı konut projeleri üreten inşaat firmaları yazının başında da belirttiğimiz gibi senetle ev satmaya başladılar. Bu inşaat firmalarından senetle ev alabilirsiniz. Güvenirlik seviyesi yüksektir.

  • Marmara Loft Senetle Ev

Yeni konut arayışında olan bireyler kredi yerine seneti tercih ediyorsa, Marmara Loft öne çıkan projelerden biri olmaktadır. 120 ay boyunca ayda %0.95 faiz oranıyla Marmara Loft’tan daire alabilmek mümkün. Eğer 120 ay vadelendirme yerine 60 ay vadelendirme seçerseniz bu durumda %0 faiz uygulanacak, ev fiyatının üstüne herhangi bir  faiz ödemesi yapmayacaksınız. Marmara Loft’ta 60 metrekareden başlayarak 130 metrekareye kadar uzanan daireler bulunuyor. Daire tipleri ise 2+1 ve 3+1 şeklinde.

  • Ahes Misal İstanbul Senetle Ev

Ahes Misal İstanbul projesinde de yine senetle ev sahibi olabiliyorsunuz. 84 aylık vadelendirme sunulan Ahes Misal İstanbul’da %0 faiz uygulaması var. %30 oranında peşinat ödemesi yapacak olduğunuz Ahes Misal İstanbul’da 1 oda 1 salon dairelerin aylık ödemeleri 3.000 TL, 2+1 dairelerin aylık ödemesi 4.000 TL olarak belirlenmiş durumda. Senetle ev alırken güvenebileceğiniz projelerden biri.

  • Zer Muhteşem Yeni Yıl Konutları Senetle Ev

Senetle ev hususunda diğer bir firma ise Zer oluyor. Zer Muhteşem Yeni Yıl Konutları projesiyle birlikte daire satışları büyük bir hızla devam ediyor. Banka kredisi çekmeden 48 ay vadelendirmeyle firmadan senetle ev alabiliyorsunuz.

Senetle Ev Faizi Ne Kadar?

Senetle ev faizi firmadan firmaya, satıcıdan satıcıya değişim göstermektedir. Emlakçıdan senetle ev alıyorsanız çok yüksek faiz oranlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden senetle ev alırken kesinlikle emlakçı faktörünü ortadan kaldırıp inşaat firmalarına yönelmelisiniz. %4’e varan faiz oranları sunan emlakçılar, sizlerin bütçesini oldukça zorlayacaktır. Bu yüzden senetle evde en iyisi inşaat firmalarıdır. İnşaat firmaları ise  güncel olarak 0.85 faiz oranından başlayarak 2.00 faiz oranına kadar ev vermektedir.

Senetle Ev Almanın Riskleri

Senetle ev almanın risklerini kendiniz belirlersiniz. Eğer senetle ev aldığınız yer güvensiz bir firmaysa, zamanında Jet Fadıl gibi bir dolandırıcılığın esiri olabilirsiniz. Eğer güvenilir bir firmaysa korkmanıza gerek yok fakat güvenilir değilse, senetiniz üzerinden size birçok sıkıntı yaratabilir.

Bu sıkıntıların başında kesinlikle haciz gelmektedir. Ödediğiniz parayı ödemedi olarak gösterebilirler, veya ödeyecek olduğunuz tutarı daha çok gösterip, sizi zor duruma sokabilirler.  Bu yüzden senetle ev alırken dikkat edilmesi gerekenler başlığımızı dikkatli okuyabilirsiniz. O başlık altında riskler de yer almaktadır.