Herkes gibi bir araç sahibi olmak istiyor ancak bankalardan kredi alamıyor musunuz? Bu durumda geriye yalnızca bir seçeneğiniz kalıyor, o da senetle araba almak. Peki senetle araba almak mantılı mı? İşte bu yazımızda sizlere senetle araba almanın artı ve eksilerini anlatacağız.

Bankalardan kredi almak elbette biraz sıkıntılı bir iştir. Bankalar en ufak bir pürüzde kredi vermekten kaçınacaktır. Ülkemizde de kredi başvurunda bulunanların büyük bir kısmını taşıt kredileri oluşturmaktadır. Bu nedenle bankalar titiz davranmak zorunda kalıyor ve herkese kredi fırsatı vermiyorlar. Hal böyle olunca kişilerde senetle araba alma gibi farklı yöntemlere başvuruyor.

Ancak senetle araba almak karşılıklı bir güven gerektirdiği gibi çok dikkatli olunması gereken bir işlemdir. Bu nedenle senetle araba almak istiyorsanız mutlaka bu işlemi güvendiğiniz ve iyi tanıdığınız bir galeriden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde hiçte beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak her şeyden önce senetle araç almak isteyen bir kişinin senet doldurmayı iyi bilmesi ve senetler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Senetler hakkında detaylı bilgileri yine internet sitemizden bulabilirsiniz.

Peşinatsız Senetle Araba Almak

Bu konuda ilk yapmanız gereken tanıdık ve güvenilir olan aynı zamanda senetle araba satışı yapan bir galeriye gitmek ve sizin için en uygun aracı bulmaktır. Öncelikli olarak bir peşinat ödemek istiyorsanız bunu araç sahibi ile konuşmalı ve bir karara bağlamalısınız.

Vereceğiniz peşinatı bankalardaki ile karıştırmamalısınız. Bankalarda peşinatı siz belirleyemezken, senetle alışverişte peşinatı siz ve satıcı birlikte belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca hiçbir peşinat ödemeden de aracı alabiliyorsunuz. Bu tür satış işlemlerinde çoğunlukla satıcı sizin adınıza kendi üzerinden kredi çeker ve sizde aylık kredi ödemelerini satıcıya yaparsınız. Ancak finansal olarak güçlü olan satıcılar genellikle bankalarla uğraşmadan kendi imkânları ile durumu çözer.

Senetle araba sahibi olmak mantıklı görünüyor ancak size ekstra kesintiler yansımaktadır. Eğer galerici bir bankadan sizin için kredi çekerse hem bankanın faiz oranını size ödetir, hem de %2’lik kendi komisyonunu üzerine ekler. Galericilerin senetle araba satma sevdalarının arkasında da hem arabadan hem de sizden kar etmeleri bulunuyor. Galeri sahibi banka faizi ve endi komisyonunda dahil olduğu bir rakamla tek bir senet oluşturmaktadır. Siz bu senedi imzaladıktan sonra artık galericiye borcu olacaksınız. Yani üzerinizde sadece 270 TL olan noter parası ile rehin masrafı olan 170 TL olması yeterli olacaktır. Gerekli noter ve senet işlemleri tamamlandığı zaman artık aracın resmi sahibi olacaksınız.

Senetle Araba Almanın Riskleri

Eğer senetle araba alıyorsanız mutlaka beraberinizde tecrübeli bir yakınınızı götürmelisiniz. Daha sonra araç seçimi yapmalı ve seçtiğiniz aracı mutlaka işini iyi yapan bir ustaya göstermelisiniz. Yoksa güzel umutlarla aldığınız araba size ilerde altından kalkamayacağınız masraflar çıkarabilir. Senetle araba alımlarında yüksek faizler ödemek zorunda kalacağınızı da hiçbir zaman unutmamalısınız. Çünkü senetle araba satan galericiler çoğunlukla tefeci mantığıyla çalışırlar ve bankalardan kat be kat daha acımasız olurlar.

Diğer bir husus ise senettir. Senedin tek bir senet olmamasına gayret edin. Eğer yapabiliyorsanız senetleri aylık olarak ayarlayın. Yani diyelim tek bir senede imza attınız ve son birkaç taksitiniz kaldığında bir ay sıkıntıya düşüp ödeyemediniz. Emin olun galerici tek senedi işleme koyarak tüm parayı sizden tahsil etmeye çalışacaktır. Bu nedenle aylık senet düzenlemeniz daha mantıklı. Her ay ödediğiniz senedi alarak imha edersiniz ve borcunuz da orantılı bir şekilde azalır. Galericilerde tıpkı bankalar gibi senetlerine rehin koydururlar. Bu durumda aracı satamadığınız gibi en ufak bir pürüzde hem ödediğiniz paralar gider, hem de arabanız altınızdan gider.

Senetle Araba Almanın Avantajları 

Senetle araba alma konusunda avantajlar çok fazla diyemeyiz. Fakat duruma göre avantajlar bulunmaktadır (Yukarıda belirttiğimiz dikkat edilmesi gerekenleri uygularsanız). Peki nedir bunlar?  Bankalardan kredi alamıyorsunuz, taşıta ihtiyacınız var ne yapabilirsiniz? Mecburen galeriden senetle araç alacaksınız. Bu durumda yüksek faizler ödeseniz bile en azından ihtiyacınız karşılanır. Eğer aylık ödeme gücünüz varsa, bu durum avantaj olarak görülebilir. Fakat ödeme gücünüz yoksa, ya da acil değilse taşıt ihtiyacınız biraz dişinizi sıkarak birikim yapabilirsiniz.

Çünkü galericiler bu kapsamda sizin elinizdeki son kuruş paraya kadar almaya çalışırlar. Tabi işinde iyileri, düşük faizli senet vereni de yok değildir. Fakat binde bir desem yeridir.

2018 yılı Haziran ayı şartlarında düşük fiyatlı Ford Escort 1.6 CLX modelini ele alalım. Hasarsız, kusursuz tek nokta eksiği olmayan tertemiz bir aracı 16.000 TL – 17.000 TL arası alırsınız. Fakat bunu senetle almaya kalksanız, vadedir şudur budur diyerek galeri bu aracı size en düşük 25.000 TL’ye satar. Bundan dolayı senet sıkıntılı diyoruz. Acil ihtiyaç durumunda tercih edilebilir, fakat acil değilse uzak durmanız gerekir.

Senetle Araba Satan Yerler

Türkiye genelinde şehir şehir yer alan galerilerin çoğu senetle araç satışı yapmaktadır. Son zamanlarda popüler olan birkaç sahibinden tarzı sitede de yine senetle satış yapılmaktadır. Bu sitelere Google’a senetle araba yazarak ulaşabilir ve araç fiyatlarına, faiz oranlarına bakabilirsiniz.

Senetle Araba Faizi Ne Kadar

Senetle arabanın şu oranda faizi var diyemem. Çünkü her galerici istediği fiyatta faiz koyar. Bu durumda faiz oranını öğrenmek istiyorsanız, senetle araba satan bir galeri bulacak ve toplamda kaç TL para ödeyeceğinizi öğreneceksiniz. Bunun başka bir çaresi veya yolu bulunmamaktadır.

Senetle Araba Alınır mı? Almak Mantıklı mı?

Yukarıda da belirttiğim gibi. Eğer çok acil ihtiyaç varsa ve başka hiçbir çıkar yol yoksa alınabilir. Ama bir çıkar yolunuz varsa, senetle araba almak aklınıza gelecek son şey olmalıdır. Bu sebepten dolayı ihtiyaçlarınız bu işin mantığını oluşturacaktır. Yani demem o ki, eğer ihtiyaç varsa mantıklı, yoksa değil.

Araç almak için şu konularımızı da inceleyebilirsiniz;

 

Konumuzun içerdiği başlıklar