Senedimi Ödemezsem Ne Olur?

Senedimi Ödemezsem Ne Olur?

Son zamanlarda çok fazla kullanılan senetler artık ticaretin ve nakit alış verişinin bir parçasın haline gelmiş durumda. Senet imzalayan kişilerin birçoğu senedi ödemezsem ne olur, hapse girermiyim gibi düşüncelere kapılmaktadır. Senet kısaca var olan bir nakit borcun ödemesini garantiye almak adına düzenlenen bir evraktan öte değildir. Borçlu olan kişi bir teminat niteliğinde alacaklı olan kişiye senet verir. Ama unutulmamalıdır ki, senet yasal bir evrak olma özelliğine sahiptir ve oldukça önemli bir evraktır.

Bir senet düzenlemesi için borçlu ve alacaklı iki kişinin hazırda bulunması yeterlidir. Yani üçüncü bir kişiye ihtiyaç yoktur. Senedin üzerinde alacaklı ve borçlu kişilerin TC kimlik numaraları, ad soyadları ve adres bilgileri yer almaktadır. Ancak alacaklı veya borçlu kişi bir firmaysa, bu firmanın kaşesi ve aynı zamanda şirkette imza yetkisi bulunan kişinin imzası bulunur. Bunların dışında senet üzerinde alınacak olan borcun miktarı ve ödeme şeklide yer almaktadır. Senet üzerindeki bilgiler eksiksiz yazılmalı ve son olarak iki tarafında imzalaması gerekmektedir. Senet hakkında yeteri kadar bilgi verdiğimize göre şimdide senedin ödenmemesi durumunda ne olur, onu inceleyelim;

Senet Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kişilerin kendi aralarında düzenledikleri bir senet varsa ve bu senette iki tarafında imzası bulunuyorsa, bu senedin mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Senedin ödenmemesi durumunda alacaklı kişi elinde bulunan seni tahsil etmek amacıyla yasal işlem başlatabilir ve borçlu kişiye büyük sıkıntılar doğurabilir. Çünkü yasal sürecin başlaması borçlu kişiye sadece borcu ödetmekle kalmaz, aynı zamanda yasal işlem esnasında oluşan masrafları da ödetecektir.

Senet borcu ödenmezse ne olur diyorsanız, kısaca ödemeniz gereken borcu ve ekstradan mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalırsınız. Kısacası bir senede imza atmadan önce iyi düşünün ve imzaladığınız senedi mutlaka ödemeniz gerekeceğini unutmayınız. Senet borcu ödenmezse yasal süreç nasıl işler diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyunuz.

Senet Borcu Ödenmezse İcra Dairesi Süreci Nasıl İşler?

Senet borcu borçlu kişi tarafından ödenmezse, alacaklı kişi elindeki senetle beraber icra dairesine başvuru yapabilir. Başvuru işleminden sonra senetteki borç için bir avukat tahsis edilir. Avukat hiç beklemeden elinde bulunan resmi senet belgesi aracılığıyla, borçlu olan tarafla iletişim kurar ve borcun ödenmesi konusunda bir ol izler.

İşte tamda bu noktada borçlu kişinin borcuna ekstradan avukat masrafları eklenir. Borçlu olan taraf ile avukat bu borcun ödenmesi konusunda bir anlaşmaya varabilirler. Daha sonra avukat alacaklı kişiyle görüşerek borcu kişiyle bir ödeme planı hazırlamak istediği bilgisini sunar. Bu noktada ise alacaklı taraf için en doğru seçenek parasını alabilmek için anlaşmayı kabul etmektir.

Ayrıca borçlu taraf borcunun taksitler şeklinde ödenmesini talep edebilir. Senedin ödenmemesi halinde sıkıntı doğar mı diyorsanız aslında bu noktadan itibaren sıkıntılar oluşabilir. Çünkü anlaşılmaması durumunda icra dairesi tarafından icra takibi başlatılır. Daha sonra borçlu olan tarafa bir ödeme belgesi gönderilir. Ödeme belgesi borçlu kişi tarafından teslim alındıktan sonra 5 iş günü içerisinde itiraz edebilir. Ancak 10 iş günü içerisinde mutlaka borcunu ödemesi gerekmektedir.

Senet Borcunda İcra Mahkemesi Süreci

Tüm işlemlerin sonunda borçlu taraf bir ödeme planında anlaşamaz, avukat ile uzlaşamaz ve son olarak 10 iş günü içerisinde borcunu ödeyemezse, avukat hiç zaman kaybetmeden dosyayı icra mahkemesine aktarır. Daha sonra icra mahkemesi borcu tahsil etmek için mahkeme kararı çıkartır ve borcu olan tarafa mahkeme masrafları eklenir. Daha sonra borcun mahkeme ve avukat masraflarıyla birlikte tahsil edilebilmesi için borçlu tarafın maaşına ve taşınmaz varlıklarına haciz işlemi uygulanır. Son olarak haciz işlemi uygulanarak alınan taşınmazlar satılır ve alacaklı tarafa ödeme yapılır. Aynı zamanda mahkeme ve avukat masrafları da bu paradan alınır.

 

Konumuzdan Başlıklar;

 • senet borcu ödenmezse ne olur
 • senet ödenmezse ne olur 2017
 • senet ödenmezse yasal yaptırımı nedir
 • ödenmeyen senet ne olur
 • senet ödememe cezası
 • protestolu senet ödenmezse ne olur
 • senet borcu ne zaman düşer
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Timur dedi ki:

  Hocam merhabalar. Benim aylık 600 TL taksitle senet borcum var, sıkışığım ödeyemiyorum. Bu durumda bana neler yapılabilir?

 2. burak dedi ki:

  Sıkışıksın ödeyemiyosun aldığın öalı satta adamın borcunu ver aldın malı şimdi ödeyememek şerefsizlikten başka bişey değil millet sizin gibiler yüzünden ne hale geldi şerefsizsiniz

 3. Hasan yüzlük dedi ki:

  Seneti imzaladim ama antlasmaya gore senet odenene kadar ürün elime gecmeyecek bu durumda senet gunu gelince odenmezse ne olur

 4. Kakiko dedi ki:

  Aynen haklısın odeyemeyeceksin ne diye seneet imazlıyorsun sat bir malı ode alırken iyiydi odemeye gelince yok beter ol satıcı yı magdur etmenin anlamı yok sen magdur san oda alacaklılarına magdur kac kişiye magdur hemde.

 5. Mahsum dedi ki:

  Elimde bir 55milyar birde 45milyar senet var karşı taraf hapis cezası olmadığını biliyor adlarına da bir şey yok ne yapa bilirim bu konuda avukat olan varmı bana avukat biri lazim

 6. Mahsum dedi ki:

  Elimde bir 55milyar birde 45milyar senet var karşı taraf hapis cezası olmadığını biliyor adlarına da bir şey yok ne yapa bilirim bu konuda avukat olan varmı bana avukat biri lazim odemeyenler çok zalim ve tecrübeliler yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Banka Ekonomi dedi ki:

   Mahsum Bey Merhabalar,

   karşı tarafın üzerinde hiç bir şey yoksa, malesef ödemesini bekleyene kadar hukuki yollarla alamazsınız. sizden önce başkalarına da borcu varsa ve onlara da ödememişse, siz de sıraya girersiniz. öyle öyle gider bu iş.

   bence bir şekilde güzellikle, araya ahbap eş dost tanıdık vs. sokarak almaya bakın. işi yokuşa sürerse alamazsınız.

 7. Mahsum dedi ki:

  Insanlar bu sebeple birbirlerini öldürüyorlar ondan sonrada insanlar neden böyle yapıyor araştırır dururlar bu 650 millet vekilleri ne iş yaparlar arastirilmaz

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.