Son yıllarda İnternet sitelerinin daha yaygın olarak kullanılmaya başlamasının ardından vergi kayıp ve kaçağı büyük bir ölçüde artmıştır. İnternet satışlarının Maliye yıllık hacmi 20 milyar lirayı geçen internet satışları ekonomi yönetimi tarafından takibe alınırken, sanal alışveriş siteleri ekonomi yönetimi tarafından ayrıntılı bir şekilde incelemeye alındı. Ekonomi yönetimi tarafından e-ticaretteki vergi kayıp ve kaçağın 2023 yılında 350 milyara ulaşması bekleniyor. Bu kaybın önlenmesi için çalışmalar başlatıldı. İnternet üzerinden ticaret işlemlerini yürüten ve kazanç elde ettikten sonra kayda geçirmeyip vergisini ödemeyen firmalara tebligat gönderilmeye başlandı.

İnternet üzerinden kredi kartıyla alınan ürünün fiyatı 450 lirayı geçmesi halinde gümrük vergisi ödenmesi gerekmektedir. Bankalararası Kart Merkezi, Gümrük Bakanlığı ile koordineli yürütülen çalışma ile ne kadarlık bir harcama yapıldığını görüp kontrol edebilecek.

Hakan Orhun, 450 TL’lik limitin geleneksel pazara yarayacağını söyledi. Cep telefonu satmak isteyen bir tüketicinin bunu internetten gerçekleştirdiğini ve satışın çoğunlukla 450 liranın üzerinde olduğunu belirten Orhun, “Şimdi bu tüketici telefonu küçük bir telefon bayisine satacak. Buna da bir vergi ödemeyecek. Online kanala getirilen bu kural offline kanala yönelimi artıracak” dedi.