İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere San Marino asgari ücreti hakkında bilgi vereceğiz. 2019 yılında San Marino, dünyada en yüksek asgari ücreti veren ülkeler  listemizin 4.sırasında yer alıyor. 

Şehir manzarası olarak çok sayıda kişinin gözdesi olan San Marino’da yaşamak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Fakat San Marino gurbetçi alırken çok dikkat ediyor ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağından emin olduğu gurbetçileri ülkesine alıyor.

Yaşam diğer ülkelere göre daha kaliteli ve buna bağlı olarak daha pahalı. Fakat verilen maaşlar, bu pahalı yaşamı destekler nitelikte. Bu sayede herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamıyor, açlık sınırında gezmiyorsunuz.

İtalya dolaylarında bir mikro devlet olarak kendini gösteren San Marino, dünyanın en güzel tablosunun da konusu olmuş bir ülkedir. Yaşam, şehir yapısı ve doğal güzellikleriyle anlatmaya doyamayacağımız San Marino’da asgari ücret neymiş?

San Marino Asgari Ücreti Ne Kadar? 2019

San Marino dünyanın en yüksek asgari ücretini veren 4.ülkesi. San Marino’da tam zamanlı çalışan ve mesai yapmayan bir işçinin standart asgari maaşı yıllık 24.347 $’dır. Bu rakam aylık maaşa bölündüğünde ortaya 2.209 $ gibi bir tutar çıkmaktadır.

TL cinsinden verilen maaşlara bakacak olursak, San Marino’da bir bireyin aldığı yıllık maaş 116.643 TL, aylık olarak aldığı maaş ise 10.583 TL olarak ön plana çıkıyor.

San Marino Çalışma Şartları

Diğer ülkelerde olduğu gibi San Marino’da da resmi haftalık çalışma saati 40’dır. 40 saat üstünde mesaiye istek doğrultusunda kalınır ve mesaiye kalındığında alınan para, günlük asgari ücretin yaklaşık olarak 2 katıdır.

İşçiye ve emeğe çok yüksek oranda değer verilen San Marino’da yoksulluk yoktur. Herkes kendini idare edecek kadar paraya sahiptir. Ayrıca işsizlik oranıda çok düşük. Halkı çalışkan olan San Marino, düşük nüfusu nedeniyle kişi başına düşen milli gelirde de çok ileri gelen ülkelerden birisi.


Bu makalelerimize de göz attınız mı ?