Merhaba sevgili ziyaretçiler. Bu yazımızda sizlere Rusya Asgari Ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız. Rusya Asgari Ücreti Ne Kadar? Rusya Asgari Ücreti İle Yaşam gibi birçok konuya değineceğimiz yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda konuyla ilgili tam donanımlı bir hale geleceğinizi söyleyebilirim.

Rusya resmi para birimi Rus Rublesi’dir. 1 Dolar 68,45 Rus Rublesi’ne, 1 Euro ise 79,19 Ruble’ye eşittir. Yani döviz açısından Rusya çok iyi bir ülke değildir. Bu kapsamda aldıkları asgari ücrete döviz üzerinden bakıldığında yine çok düşük miktarlar ortaya çıkmaktadır. Gelir düşük olduğundan yaşam kalitesinin de pek yüksek olduğu söylenemez.

Rusya Asgari Ücreti Ne Kadar?

Rusya asgari ücreti 2018 yılının Ocak ayının girişiyle birlikte zamlanmıştı. Putin’in talimatıyla %21.7 oranında artan Rusya asgari ücreti 9.489 Ruble olarak öne çıkıyor. Rusya’da asgari ücretle çalışan kişi sayısı çok fazla. Kamu çalışanları da dahil olmak üzere 1.5 milyon kişiden daha fazla kişi asgari ücretle çalışıyor. Rusya asgari ücreti 138.58 $, 119.78 € olarak öne çıkıyor.

Rusya Çalışma Şartları

İlk olarak Rusya’nın gereğinden fazla soğuk bir ülke olduğunu söylemem gerekli. Eğer sıcak iklimlere alışmışsanız Rusya’da soğuğa alışmak biraz zor gelecektir. Çalışma saatleri Rusya’da çok uzundur. Belirli bir çalışma saati belirlenmiş olsa da genel olarak buna uyulmamaktadır. Özellikle Türk firmaları Rusya’da mesai sürelerini çok artırmıştır.

Rusya Fiyatlar

Hikersbay’dan aldığımız verilere göre Rusya’da orta halli kalabileceğiniz bir ev tutmak isterseniz ortalama olarak 4.000 – 7.000 Ruble arasında değişen fiyatlar görebilirsiniz. Çoğu şehirde bu fiyat böyledir. Rusya’da ulaşım için aylık abone kartları bulunmaktadır. 2.000 Ruble gibi bir ücret ödeyerek bunlara abone olabilirsiniz. Aylık ek bir ücret ödemeden her yere seyahat edebilirsiniz.

Eğlence sektöründe ise en ucuz sektör sinemadır. 250 – 400 Ruble aralığında filmden filme göre sinema ücreti ödersiniz. Eğer bir bara gider ve 1 bardak şarap içeyim derseniz 300 – 500 Ruble arasında ödeme yaparsınız.

Rusya’da eğitimden yana herhangi bir sıkıntınız olmasın. Çünkü devlet bu konuda çok büyük yardımlar yapıyor. Yurt imkanları olsun, burs olsun sizi rahat bir şekilde geçindiriyor. Eğer Rusya eğitim için düşünülüyorsa kesinlikle gidilmeli diye düşünüyorum.