PTT’den kredi başvurusu yapmak isteyenlerin izlemesi gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Eğer PTT kredi başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazımızı dikkatlice okumalı ve aşamaları sırasıyla yerine getirmelisiniz. Öncelikle yapmanız gereken nüfus cüzdanınız ile bir PTT şubesine başvurmaktır. Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesine başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yaptığınız şubede çalışan memur size bir kredi başvuru formu vererek bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanızı isteyecektir. Verilen formu eksiksiz bir şekilde doldurup şubeye teslim ettiğiniz takdirde, formunuz bilgisayar ortamında işlenecek ve PTT ile anlaşmalı olan tüm bankaların sistemine anlık olarak gönderilecektir. Bundan sonra yapmanız gereken bankaların en kısa sürede yanıt vermesini beklemek olacaktır. Kısa sürede bankalar geri dönüş sağlayacak ve PTT şubesi tarafından size olumlu veya olumsuz bir mesaj gönderilecektir. Olumlu gelen mesajdan sonra başvuru yaptığınız şubeye gidip kredi sözleşmenizi ve gerekli olan bir takım evrakları imzalamanız gerekiyor. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra paranız başvuru yaptığınız şube tarafından size ödeniyor.

PTT’nin Kredi Verme Şartları

Eğer PTT kredisine başvurma istiyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle PTT yapılan tüm kredi başvuru işlemlerinde 10 TL hizmet ücreti almaktadır. Ancak bu ücret kredinin onaylanmaması halinde geri alınabilmektedir. PTT kredi başvuru nasıl yapılır dan ziyade koşulları bilmenizde de büyük fayda vardır. Çünkü PTT kredilerinde en fazla 36 aylık bir geri ödeme sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle yüksek geri ödemeleri kredilerin PTT’den alınması, ileride taksitlerin ödenmesinde zorluk yaşamanıza neden olacaktır. PTT kredilerinde 500 TL’den 40.000 TL’ye kadar kredi alabiliyorsunuz. [1]

Bunların dışında PTT kredi alabilmeniz için emekli maaşınızı mutlaka PTT şubelerinden almanız gerekiyor ve 83 yaş üstü kişilere kredi verilmiyor. Eğer 80 yaşını aşmamışsanız 4 yıl vadeli kredilerden faydalanamıyor ve en fazla 24 aya kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Ayrıca BDDK hayatını kaybeden kişilerin kredi borçlarını sigorta şirketlerinden karşılamak adına, kredi verdikleri kişilerden hayat sigortası yaptırmalarını istemektedir ve yaptırdığınız hayat sigortasının tüm masraf ve giderlerini siz karşılıyorsunuz. Son olarak unutulmaması gereken bir konu daha vardır. Kişi her ne kadar başvuruyu PTT üzerinden yapsa bile aslında krediyi veren bankalardır. Bu durum kredi faiz oranlarında değişiklik yaşanmasına neden olmaktadır.