Merhabalar sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere pos cihazından nasıl para çekileceğini, talimat verildiği andan itibaren ne kadar sürede hesabınızda olacağıyla ilgili bilgi aktarımında bulunacak, aklınızdaki tüm soruları cevaplayacağız.

2019 yılının Mart ayında olduğumuz şu günlerde nakit para taşımak yerine banka kartları ve kredi kartları sıkça tercih ediliyor. Kredi kartlarının bu kadar çok kullanılma sebebi, acil nakit ihtiyacı durumlarında öne çıkması ve bonus vermesi diyebiliriz. Nakit olarak 100.000 TL’lik harcama yapsanız da bir bonus alamazsınız fakat kredi kartıyla yapacağınız 1.000 TL’lik harcamadan ek TL kazanabilirsiniz. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı kredi kartı kullanım oranı arttı.

Bu artıştan dolayı da işletme sahipleri, pos makinelerini sık sık kullanmaya başladı. Peki işletme sahipleri pos makinesinden nasıl para çekecek?

Pos Cihazından Nasıl Para Çekilir?

İşletmenizde satışını yaptığınız herhangi bir ürün kredi kartıyla satıldı. Müşteri pos makinesine kredi kartını taktı şifreyi girdi ve işlem onaylandı. İşlem onaylandığı an itibarıyla para müşteriden kesilir, işletme hesabına otomatik olarak aktarılır. Hesap dökümünden mevcut parayı görebilirsiniz. Dolayısıyla parayı da işletme hesabınızdan çekebilirsiniz.

Pos Cihazından Çekilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hemen geçer, 10 dakika sonra geçer, 1 gün sonra geçer gibi süreçler belirtmemiz mantıksız olur. Çünkü her bankada bu süreç değişiklik göstermektedir. Bankalar, pos cihazı kullanan müşterilerini iki farklı dala ayırmıştır. Blokesiz ve Blokajsız çalışan müşteriler olarak ayrılan bu 2 dal, pos cihazı kullanan işletme Bloke usulüne göre çalışıyorsa hesaba yatan para hemen kullanılamaz. Bankayla yapılan blokaj anlaşma süresi ne ise o süre tamamlandığında para kullanılabilir hal alır.

Bu tip çalışma şekli, pos cihazlarından kesilen komisyonların düşük olması sebebiyle sık tercih edilmektedir. Eğer blokeli kullanıyorsanız, blokaj anlaşmasına bakın ve sürenin ne kadar olduğunu görüntüleyin.

Acil nakit ihtiyaçlarında bloke iptal edilebilir ve para çekebilirsiniz. Fakat bu durum meydana gelirse çok yüksek komisyon oranlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. O yüzden elinizden geldiğinde blokeyi iptal etmemeye bakın.

Blokesiz çalışan pos cihazı sahipleri ise parayı hesaba yattığı andan itibaren kullanabilir. Bankadan bankaya değişim gösteren bu süre 3 güne kadar uzayabilir. Fakat genel olarak ortalam alırsak 1 gün diyebiliriz.

Taksitli Alışverişlerin Parası Peşin Alınabilir mi?

Buda yine banka ile olan anlaşmanıza bağlı olarak değişim gösterir. Alışveriş tutarının tamamı isteğiniz dahilinde hesabınıza yatabilir. Ya da taksit taksit banka müşteriden aldıkça size ödeyebilir. Eğer 2.seçeneği seçerseniz komisyon oranı düşük olur, ilk seçeneği seçerseniz yüksek.

Peki bu durum nasıl olur? 2.000 TL’lik 4 taksitli bir ürün sattığınızı düşünelim. Banka size der ki, istersen sana 500, 500 4 taksitte 2000 TL vereyim. İstersen de 1950 TL ertesi gün vereyim. 4 ay için 50 TL kar veya zarara uğrama ihtimalinize göre bunu değerlendirebilirsiniz.