Moskova’da gerçekleştirilmesi planlanan toplantı için dünyanın en büyük ne büyük petrol üreticilerinin katılımı ile Irak Petrol Bakanı Yardımcısı Fayad el-Nema, petrol bakımından zengin ülkelerin üretimi dondurmaya götürme konusunu ele alacaklarını açıkladı.

 
20 Mart’ta yapılacak olan toplantıya katılacak olan üyeler, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ( OPEC) üyeleri ve ayrıca örgütün üyesi olmayan ama büyük petrol üreticisi olan ülkelerinde katılmasının planlandığı söylenildi.
Yaptığı açıklamalara ilave olarak El-Nema, kendi ülkelerinin petrol üretim düzeyinin dondurulması konusunda işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

 
Toplantıya katılabilecek ülkeler arasında olan Rusya, en fazla petrol üretip, ihraç edenlerden birisidir. OPEC’e üye ülkeler ise; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Irak, Kuveyt, Venezuela, Nijerya, Katar, Cezayir, Angola, Endonezya, Ekvador ve Libya’dır.

 
Son günlerde ham petrolün varil fiyatı 40 doları aşmıştı ve petrol fiyatları Şubat ayı ortasında Suudi Arabistan, Venezuela, Katar ve Rusya’nın yapmış olduğu anlaşma ile ortalama olarak yüzde 25 artmış durumdadır.
Rusya Enerji Bakanlığı sözcüsü ise zirve için henüz yer ve tarih belirtilmediğini açıkladı.