Pasaport Harcı Nedir, Ne Kadar?

Pasaport Harcı Nedir, Ne Kadar?

Pasaport harcı belirli zaman aralıklarıyla pasaportunuzu kullanabilmeniz için ödemeniz gereken paradır. Dilerseniz her 6 ayda bir, dilerseniz yılda bir, dilerseniz 2 yılda bir, dilerseniz 3 yılda bir, dilerseniz de 4-10 yıl arasında pasaport harcı ödeyebilirsiniz. Pasaport harçları süreye göre değişiklik göstermekle birlikte 6 aylık harca göre 10 yıllık harç fiyat bakımından daha yüksek olmaktadır.

Pasaport harcı ödemek zorunludur. Ödenmediği takdirde kesin suretle sorun yaşanmaktadır. 137 TL’den başlayan 657 TL’ye kadar uzanan pasaport harç bedelleri 2019 yılı için geçerlidir.

Pasaport Harcı Nedir?

Pasaport harcı devlet tarafından pasaportu kullansanız da kullanmasanız da var olması sebebiyle sizden belirli sürelerle alınan aidat tarzında bir ücrettir. Pasaport harcını bina aidatı gibi de düşünebilirsiniz. Sadece her ay değil genellikle her yıl pasaport harcı alınmaktadır.

Pasaport harcı ödememe durumunda pasaportunuzun kullanım dışı kalması kaçınılmaz olacaktır. O yüzden çok yüksek olmayan uygun fiyatlı pasaport harç bedellerini gerekli yerlere yatırarak bu gibi mağduriyetler yaşamamanızı öneriyoruz.

Pasaport Harcı Ne Kadar?

Pasaport harcı 2019 yılı için 6 aylık 137,50 TL. 1 yıllık 201,30 TL, 2 yıllık 327,80 TL, 3 yıllık 465,50 TL, 4-10 yıllık 657,40 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Buna göre pasaport harcınızı yatırabilirsiniz. En uygun 4-10 yıllık olmaktadır. Normal şartlar altında 1.300 TL’yi geçen harç bedeli direkt ödemede 657.40 TL’ye iniyor.

Pasaport Harcı Nereye Ödenir?

Pasaport harcı Maliye Bakanlığı’na bağlı mal müdürlüklerine, defterdarlıklara ve vergi dairelerine ödenebilmektedir. Pasaport harcı öderken yanınızda herhangi bir belge götürme zorunluluğu bulunmamaktadır. Nüfus cüzdanınız pasaport harcı yatırmak için yeterli olacaktır.

Pasaport harcını dilerseniz bankalar üzerinden de ödeyebilirsiniz. Yine Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar hemen hemen tüm bankalardır. Anlaşması olmayan banka sayısı çok azdır. Büyük bankaların tamamından yatırabilirsiniz.

Bu gibi durumlarla pasaport harcınızı yatırarak belirli bir süre harç yatırmaktan muaf olabilirsiniz.

Pasaport Harcı Ödeme

Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle pasaport harcını ödeyebilirsiniz. Eğer harcı banka üzerinden yatırmıyorsanız kesin suretle alacak olduğunuz dekontta adınızın, soyadınızın ve T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bu bilgileriniz dekontta yer almıyorsa dekont tekrardan değiştirilemeyeceği için sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda pasaport harcı öderken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta yanında defter bedeli de ödemişseniz ikisinin de dekontta yer almasıdır. Bazen defter bedeli veya harç yazmayabiliyor. Onları iyice takip etmeli, dikkatsiz davranmamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Mehmetcan dedi ki:

  Pasaport defter bedeli ve harcı adında 2 farklı ücret yatırdım şuan başka yapmam gereken bir şey var mı

 2. Kelebek dedi ki:

  Pasaport harcını nereye yatırıyoruz acaba benimkinin zamanı geldide internet üzerinden yatırma gibi bir şansımız var mı

 3. Gülseren dedi ki:

  İnternet vergi dairesinden harcı yatırabilir miyiz aceba

 4. Hüsnü dedi ki:

  Pasaport harcını her yıl düzenli olarak yatırmak zorunda mıyız? Yazıdaki görselde bulunduğu gibi 1 yıllık v.s. yaptırabiliyor muyuz?

 5. Polat dedi ki:

  Pasaport harcı internet üzrinden yatırılabiliyor mu, direkt banka hesabına aktaralım böyle bir şey varmıdır? bilginiz var mı acaba

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.