Pasaport Cüzdan Bedeli Nedir, Nereye Yatırılır?

Pasaport Cüzdan Bedeli Nedir, Nereye Yatırılır?

Pasaport cüzdan bedeli, pasaportunuzu alabilmek için yatıracağınız bir ücret türüdür. Pasaport cüzdan bedeli ücretini yatırmadan herhangi bir şekilde pasaportunuzu alamazsınız. Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl düzenli bir şekilde Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir ve değişmektedir. 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı olan Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Tebliği beraberinde Resmi Gazete’de yayımlanmaktadır.

2018 yılı için defter ücreti uygun bir ücret olarak belirlenmiştir. 01.06.2010 tarihi itibarıyla umuma mahsus, kendi adınıza veya hizmet e-Pasaportu almak istiyorsanız bu durumda “pasaport defter bedeli ve e-Pasaport harç bedeli” adlarıyla birlikte Maliye Bakanlığına bağlı olan ilk ve ilçe defterdarlık / malmüdürlüklerine ya da yatırılabilecek diğer vezne ve Maliye Bakanlığı ile sözleşme yapmış olan anlaşmalı bankalara yatırabilirler.

Bankaların hemen hemen tamamı Pasaport cüzdan bedeli tahsilatı almaktadırlar. Yani bu hususta herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Pasaport Cüzdan Bedeli Nedir?

Bahsettiğimiz gibi devlet tarafından alınan bir harçtır. Pasaportun teslim edilmesi için değerli kağıt bedeli olarak da düşünülebilir. Çok yüksek bir bedel bulunmamaktadır. Pasaport cüzdan bedelinin yanı sıra pasaport alırken bir de karşımıza pasaport harcı çıkmaktadır. Bu harçta yine cüzdan bedeli gibi çok yüksek bir ücret değildir. Fakat pasaportu 4-10 yıl süreli alıyorsanız bu defa pasaport harç bedeli yüksek olacaktır.

Pasaport Cüzdan Bedeli Ne Kadar 2019

2019 yılı için pasaport cüzdan bedeli 108 TL olarak belirlenmiştir. Herhangi bir ek vergi v.s. bulunmamaktadır. Direkt 108 TL ücret yatırarak pasaport defter ücreti yani cüzdan bedelini ortadan kaldırmış olursunuz.

Pasaport Cüzdan Bedeli Nereye Yatırılır?

Pasaport cüzdan bedeli hemen hemen her bankadan yatırılabildiği gibi Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi olan bankalara, Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe defterdarlıklarına veznelere yatırılabilir.

Pasaport Cüzdan Bedeli Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacak olduğunuz dekontlarda kesin suretle T.C. kimlik numarası, isim ve soyisim yer almalıdır. Dekontları daha sonradan değiştiremeyeceğiniz için eğer bu bilgiler bulunmazsa yatıracağınız ücret boşa gidecektir. O yüzden kesinlikle bunlara dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda dekontlarda “tahsil edilmiştir” ibaresinin olması gerekmektedir. (Banka için geçerli değil)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Narin dedi ki:

  Pasaport cüzdan bedelini her seferinde yatırma zorunluluğu var mı zaten harcı yatırıyoruzya her dönem geldiğinde harçla birlikte cüzdan bedelde mi veriyoruz

 2. Cemil ÖZTÜRK dedi ki:

  Ukrayna’ya gideceğim pasaport gerekli mi? gerekliyse harç ve cüzdan bedeli v.s. nasıl yatırılacak bilgi verebilir misiniz?

 3. Gezgin dedi ki:

  İnternet üzerinden pasaport cüzdan bedelini yatırma gibi bir şansımız var mı ? İnternert vergi dairesinden falan yatırılabiliyor mu?

 4. Dursun dedi ki:

  Her bankadan yatırılıyor demişsiniz, hangi bankadan nasıl yatırılacağını açıklamamışsınız, İnternet Bankacılığından yatırma gibi bir hizmet var mı

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.