İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere otomatik ödeme talimatından bahsedecek, bu konuya yönelik aklınızdaki “otomatik ödeme talimatı nedir?” , “otomatik ödeme talimatının avantajları nelerdir?” sorularına yanıt vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okumanız, sizin açınızdan faydalı olacaktır.

İlk olarak otomatik ödeme talimatına değinecek olursak, faturalarınızın banka hesabınızdan ya da kredi kartınızdan otomatik olarak aylık ödenmesi diyebiliriz. Bu sistemin çok sayıda avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Tüm bunlara teker teker değineceğiz. Eğer banka hesabınızda para alışverişi çok oluyor, ya da sabit maaşınız varsa. (emeklilik gibi) banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu imkanınız yoksa, kredi kartınız üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Bilindiği üzere artık bankalar müşterilerine yardımcı olmak için elinden gelen her parasal mevzuyu halletmektedir. Bu konuda faturalarınıza da el atan banka, sizi fatura ödeme derdinden kurtararak otomatik ödeme talimatıyla birlikte faturalarınızı ödüyor. Yani siz bankaya benim elektrik, su, doğalgaz fatura bilgilerim şunlar, siz bunu alın her ay düzenli ödeyin derseniz, banka bunu rahatlıkla ödeyecektir.

Eğer otomatik ödeme talimatını banka hesabınız üzerinden verir, parayı otomatik çektirirseniz bu avantajlıdır. Ama kredi kartı üzerinden öde derseniz bunun pek bir avantajı yoktur. Çünkü siz de geri o parayı bankaya ödeyeceksiniz. Yine git – geller yapacaksınız. Kredi kartı noktasında tek avantaj şudur, faturanızın son ödeme tarihi ilerlemiş olur. Yani 1 aylık fatura ödeme eksiltisinde hemen elektrik, su, doğalgaz kesilirken, kredi kartında 3 ay kadar ödememe şansınız var. Tabi bu durum faizle beraber altından kalkılamayacak yük demek ama sonuç olarak 3 aylık bir süre söz konusu.

Otomatik Ödeme Talimatı Avantajları

Eğer fatura tarihlerini unutan biriyseniz ya da fatura yatırmaktan hoşnut değilseniz. Bankaya otomatik ödeme talimatı verdiğinizde çok güzel bir şekilde rahatlayacaksınızdır. Neden? Çünkü siz fatura tarihinizi unutsanız dahi banka unutmayacak ve zamanında faturalarınızı ödeyecektir. Bundan dolayı herhangi bir şekilde kesintiye maruz kalmak ya da faiz ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Bunun yanında nakit para sıkışıklığı. Elinize geçen nakit parayı tutamıyor harcıyorsanız ve fatura geldiğinde sıkıntı yaşıyorsanız bu durumda yine otomatik ödeme talimatı sizi rahatlatacak unsurlar arasında yer alıyor. Nasıl mı? Faturanızı banka hesabınızdaki paradan anlık olarak çektiği için, sizin harcamaya fırsatınız olmadan faturanız ödenmiş olacak da o yüzden.

Eğer kredi kartıyla otomatik ödeme talimatı yaptıysanız, kredi kartı ekstrenize her ay ücret yansıması yapılacaktır. Bu ücreti erteleyebilir ve asgari olarak ödeyebilirsiniz. Bu da normal fatura tutarından daha düşük tutar olacaktır. Bu şekilde kredi kartı otomatik ödeme talimatında da avantajlar yaşayabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Dezavantajları

Otomatik ödeme talimatının avantajı olduğu kadar dezavantajı bulunmuyor. Dezavantaj konusu sadece kredi kartı bölümünde diyebilirim. Kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı vermişseniz, kesin suretle aylık ödemelerinizi geciktirmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü 3 ay sonunda yasal takip başlayacak ve çok büyük sıkıntılar yaşayacaksınızdır. O yüzden ödemelerinizi düzenli yapacaksanız, kredi kartı otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Ayrıca bankalar bazen fatura atlayabiliyor. Tamamen sisteme bağlı olduğu için ara ara çok nadir de olsa bu durum ön plana çıkabiliyor. Herhangi bir kesintiye uğrayarak mağduriyet yaşamamak için faturaların ödenip ödenmediğini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu makalemize de göz atabilirsiniz >> Kredi Kartı İle Nasıl Fatura Ödenir?