Merhabalar sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere ölüm izni ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Ölüm izni ne kadar? Ölüm izni kaç gündür? Özel sektörde ölüm izni kaç gün? Nasıl alınır, Ölüm izni maaştan kesilir mi gibi tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

657 sayılı Devlet Memurları kanuna bağlı olan memurların ve 4857 sayılı İş Kanu’na bağlı olan işçilerin ölüm izinlerinde bir takım farklılıklar yer almaktadır. Yani memur ve işçiler aynı ölüm izinlerine sahip değillerdir.

Ölüm İzni Kimler İçin Verilir

Yukarıda bahsettiğimiz kanunlar çerçevesinde ölüm izni sadece 1.dereceden akrabaların vefat durumlarında geçerli olmaktadır. 1. dereceden akrabalar listesine ise direkt olarak anne, baba, eş ve çocuklar dahil olmaktadır. Diğer ölümler, ölüm izni için yeterli değildir. Abla, abi, amca, dayı, teyze, hala, dede, nine gibi akrabalar Ölüm iznine tabi olmamaktadır.

Eğer bahsi geçen abla, abi, amca, dayı, teyze, hala, dede ve nineniz vefat etmişse, bu durumda mazeretli izin alamazsınız. Fakat yine izin alabilirsiniz. Ama bu aldığınız izin yıllık izninizden düşürülecektir.

Özel Sektörde Ölüm İzni Kaç Gün?

Özel sektörde çalışanlar ve memurların ölüm izni hususunda bir takım farklılıklara sahip olduğundan bahsetmiştik. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında özel sektörde çalışmakta olan işçiler ölüm izni kapsamında 3 günlük ücretli izin alabilirler. Eğer 1. dereceden akrabaysa bu izin verilmektedir. 1. dereceden değilse, 3 günlük izinde söz konusu olamaz.

Abla, abi, hala, teyze, dede, nine, amca, dayı gibi akrabaların vefatında ise yine izine ayrılma ihtimali bulunmaktadır. Ama bu mazeretli izin olmadığı için yıllık izinden düşürülecektir.

Ölüm İzni Ne Kadar?

Ölüm izni özel sektörde çalışanlar için 3 gündür. Memurlar için ise bu süreden daha fazla yararlanmaktadır. 657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu kapsamında memur olarak görev yapmakta olan tüm çalışanların 7 günlük ücretli ölüm izni hakkı bulunmaktadır.

Eğer ölüm izni haftasonu, bayram ya da herhangi bir tatil gününe denk gelirse, ölüm izni içerisinde sayılır. Yani tatile ek ölüm izni olmaz. Resmi tatil günlerinin sonuna da yine ölüm izni aktarması yapılmamaktadır. Eğer 7 günlük izin süresinden daha fazla izin kullanılmak istenirse dilekçeyle belirtilir ve kabul edilir. Ama bu durumda da yıllık izinden düşüş yaşanır. 7 güne her 1 ek gün için yıllık izinden 1 gün gidecektir.

657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu’nun 104.maddesini görüntülemek için BURAYA TIKLAYINIZ

Ölüm İzni Kaç Gündür

Yani kısaca ölüm izninin kaç gün olduğunu açıklayacak olursak, işçiler için 3, memurlar için 7 gündür. Her ikisi de 1.dereceden akrabalar için geçerlidir. 2. dereceden akraba vefatında izin verilir, fakat verilen izin yıllık izinden düşürülür.

Yine özel sektör için 3 gün, memurlar için 7 günlük izne +1 eklenen her izin için yıllık izinden düşüş yapılmaktadır. 3 günü işçiler, 7 günü memurların geçmemesi gerekiyor.

ÇalışanÖlüm İzni (Gün)Akrabalık Derecesi
İşçi3 Gün1. Derece
Memur7 Gün1. Derece

Ölüm İzni Maaştan Kesilir mi?

Ölüm izninin ne yıllık izinden nede maaştan kesilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Belirtilen süreler geçilmemişse, işçiler 3 gün sonra işbaşı, memurlar da 7 gün sonra işbaşı yapmışsa hiçbir kesinti yapılamaz. Tabi bu 1.dereceden akraba ölümlerinde geçerli.

Eğer yukarıda defalarca kez belirttiğimiz 2. dereceden akrabalar grubundan herhangi biri vefat ederse, ücretsiz izin alınacaktır. Yani ya yıllık izinden düşürülecek, ya da maaştan kesinti yapılacaktır. Özel sektör için bu birazda patron insafiyetinde olmakla birlikte, memurlar için kesin karardır.

Ölüm İzni Nasıl Alınır?

Ölüm İzni için çalışmakta olduğunuz özel veya kamu kurumuna hemen alt başlıkta verecek olduğumuz dilekçeyi boşluksuz bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Başvuru ardından izin verilecektir. Dilekçede bulunan tüm alanlar kesin suretle eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

Ölüm İzni Dilekçesi

Memurlar ve işçilerin verecek oldukları özel izin dilekçeleri farklıdır. Biri kamu kurumuna, biri ise çalışan firmanın insan kaynakları müdürlüğüne yazılır. İki dilekçe örneğini de hemen indirebilirsiniz. Aynı zamanda nasıl dolduracağınız da fotoğraflarla anlatılmıştır.

Ölüm İzni Dilekçesi Doldurma

Ölüm izni dilekçesinin örneğini yukarıdaki linklerden indirebilirsiniz. İndirdikten sonra üst bölümde yer alan kırmızı yazılı yeri sileceksiniz. Ardından ise aşağıda yer alan fotoğraflarda olduğu gibi dilekçeleri dolduracaksınız.

Memur Ölüm İzin Dilekçesi Doldurma

Memur ölüm izin dilekçesini aşağıda yer aldığı gibi doldurup kuruma teslim etmeniz gerekmektedir:

İşçi Ölüm İzin Dilekçesi Doldurma

İşçi ölüm izin dilekçesini aşağıda yer aldığı gibi doldurup kuruma teslim etmeniz gerekmektedir.