Merhaba değerli okurlar. Bu yazımızda sizlere ölen insanın kredi borcunun ne olacağına dair bilgilendirmede bulunacağız. Tarafımıza sıkça gelen ölen kişinin banka borçlarına ne oluyor? kim öder gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kredileri 3 başlıkta tüm ayrıntılarıyla birlikte ele alacağız. Bundan dolayı yazımızı dikkatle okumanızda fayda var.

Vefat Eden Kişinin İhtiyaç Kredisi Borcu Ne Olur? 2018

Bankalar genelde ihtiyaç kredileri için hayat sigortasını zorunlu kılmıyorlar. Kredi çeken kişinin isteği doğrultusunda hayat sigortası yapılmaktadır. Kredi isteyen kişilerin ise %80’lik bölümü diyelim masrafı fazla diye hayat sigortası yaptırmamaktadır. Hayat sigortası kişinin vefat etmesiyle birlikte kredi ödemesini yapar fakat hayat sigortası yoksa, maalesef vefat eden kişinin borçları geride kalan kişiler tarafından ödenecektir. Borçları ödeyen kişi veya kişiler ise mirasçılar olacaktır.

Vefat Eden Kişinin Konut Kredisi Borcu Ne Olur? 2018

Konut kredisinde vefat eden kişinin yakınları krediyi ödemez. Eğer kişi vefat etmişse, kredinin kalan bölümünün tamamı hayat sigortası kapsamında ödenmektedir. Çünkü hayat sigortaları bilindiği üzere konut kredilerinde mecburi kılınmaktadır. Hayat sigortası olduğu için de borç tamamen kapatılır. Bununla da kalmıyor, ölen kişinin bankaya ödediği tüm tutarlar, mirasçılara geri veriliyor.

Vefat Eden Kişinin Taşıt Kredisi Borcu Ne Olur? 2018

Bankaların çoğunluğu bu konuda kendini garantiye almak adına hayat sigortasını zorunlu kılmaktadır. Ölüm olaylarında bankaya olan borcun tamamı sigorta şirketi tarafından bankaya ödenmektedir. Sakatlanma ya da iş görememe gibi durumlarda da kişiye tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? 2018

Kredi kartı borcu direkt kişinin mirasçılarınca ödenmektedir. Harcama yaparken hayat sigortası kullanılmadığı için, sigorta şirketi tarafından ödenecek herhangi bir tutar bulunmuyor.

Kısaca toplamak gerekirse, hayat sigortası kapsamında çekilen bir krediyi sigorta şirketi son kuruşuna kadar ödemektedir. Fakat hayat sigortasız kredilerde borçlar kişinin geride kalan mirasçılarına kalmaktadır.