İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere okuma yazması olmayan yani imza atmayan kişilerin nasıl banka hesabı açacağı konusunda bilgi aktarımında bulunacağız.

İlk olarak bankalarda kredi çekimi, hesap açılımı gibi imza gerektiren tüm işlemlerde imzanızın olması zorunludur. Aksi takdirde istediğiniz işlem her neyse gerçekleştirilemez.

İmza Atamayanlar Nasıl Banka Hesabı Açar?

Banka müşterisi herhangi bir sebepten dolayı imza atamıyorsa (okuma – yazma yok, engelli v.s.) bankacılık sözleşmesi ve hesap açılım işlemlerinin tamamında dökümanların hepsini noter huzurunda imzalamış ve müşterinin noterden atayacağı bir vekil tarafından şube personeli nezaretinde imzalanmış olması gerekiyor. Yani kısaca şöyle diyebiliriz.

Noter huzurunda imza atamayan birey mühür v.s. basar. Banka personeli ise kağıda onay imzası atmak için imza atamayanın noter tarafından atanan vekili gözetiminde imzalamalıdır. Eğer bu şartlar gerçekleşmemişse, müşterinin notersiz mühür kullanması ya da mühür örneğinin noterde tastiğinin bulunması önem taşımaz. Belge geçersiz sayılır.

İmza Atamayanlar Nasıl Kredi Çeker?

İmza atamayan bireyler kredi çekerken de yine aynı işlemlere tabi tutulurlar. Bankaların hemen hemen hepsinde noter bulunmaktadır. Noter huzurunda imza işlemleri gerçekleştikten sonra banka tarafından kredi verilmektedir.

İmza atamayan bireyler yani okuma yazması olmayan kişiler, eğer noter huzurunda kağıda imza atmamışsa, ya da vekil gözetimi yoksa belgeler direkt olarak geçersiz sayılır. Bu yüzden bu konuda hassas ve dikkatli olunmasını tavsiye ediyoruz.

İmza atabilen müşterilerin (okuma yazma bilmemesi ya da görme özürlü olması önemli değil) bu işlemlerden hiçbirine tabi tutulması muhtemel değildir. Bu sebepten dolayı özrün ne olduğu önemli olmaksızın, imza atabilen engelli ve okuma yazması olmayan müşteriler için standart hesap açılım prosedürü neyse o uygulanmaktadır.

Ama müşteri tarafından özel bir talep oluşturulursa, görme engellilerin hesap açılışlarında atacağı imzaların tamamında şahit aranması gerekmektedir. Yani imza atabilen bireyler için bu talep doğrultusunda yapılmaktadır.

İmza Atamayanlar Ne Yapmalı?

Bazı bankalar okuma yazması olmayan bireyler adını soyadını yazamayacağı için imza şartını da noter huzuruna taşımaktadır. Ama bazı bankalarda bireyler adını soyadını yazamıyorsa önem taşımıyor. İmza atabiliyorsa sorun yok.

Peki imza atamayanlar bu durumda ne yapacak? Noteri bekleyip süreci uzatmak zorunda mı? Hayır değil. İmza güzel olmak zorunda değil. 2 tane çizgi çekseniz bile bu sizin imzanız sayılır. Yani bankaya ben imza atmayı bilmiyorum, imza atamıyorum, okuma yazmam yok demeyin. Önünüze gelen evraklara çizik atabilirsiniz. Bu bile imza yerine geçmektedir. Bu sebepten dolayı süreç uzamaz ve isteğiniz hemen gerçekleşir.

Ama dediğim gibi bankaların bazıları ad soyad yazma şartı arıyor. Bazıları aramıyor. O yüzden bu kesin bir çözüm değildir.


> En Düşük Faizle İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2019

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2019