18 yaşını geçmiş olan üniversite öğrencileri için birçok banka kredi kartı vermektedir. Eğitim ve öğretim amacıyla sunulan kredileri veren bankalarda bulunmaktadır. Yani sadece kredi kartıyla sınırlı değil, öğrenciler kredi de çekebilirler. Neredeyse her bankanın öğrenciler için kredi kartı bulunmaktadır. Gelin bakalım hangi banka öğrencilere hangi kartı veriyor.

İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı

İş’te Üniversiteli adlı kredi kartını öğrenciler için tanımlayan İş Bankası’nın bu kredi kartı öğrenciler arasında en sık kullanılan kartlardan biri. İş’te Üniversiteli kredi kartı sayesinde öğrenciler herhangi bir yıllık kart aidatı ödememektedirler. Borç gecikme oranı ise öğrenciler için özel olarak %2.62 seviyesinde tutulmuş. 400 TL’lik limiti olan bu kartın limiti ödemelerin düzenli olmasıyla doğru orantılı bir şekilde artırılmaktadır. Açılış olarak 400 TL verilmektedir. İş’te Üniversiteli’nin en büyük avantajlarından biri ise Müzekart yerine geçmesi. 1 yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tüm müzelerini ücret ödemeden gezebilirsiniz.

TEB Öğrenci Kredi Kartı

Öğrencilere kredi kartı veren diğer bir banka ise TEB olarak ne çıkıyor. ÜniversiTEB adındaki b kredi kartı İş Bankası’nın İş’te Üniversiteli kartından sonra en sık tercih edilen kart olarak öne çıkıyor. ÜniversiTEB’in gecikme faiz oranı yine %2.60 olarak belirlenmiş. Kart limiti ise 300 TL’den başlayarak kişiye göre değişmek suretiyle 400 TL’ye kadar uzanıyor. Eğer ödemeleri düzenli yaparsanız limiti isteğiniz dahilinde artırabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı

Birçok genç tarafından kullanılan Ziraat Bankası’nın kredi kartı “Genç Bakkart” son zamanlarda en çok çıkış yakalayan kart olarak öne çıkıyor. Ziraat Bankası bu kart için 5 yıl süreyle hiçbir aidat almıyor. Lisans öğrenimi görüyorsanız 500 TL, yüksek lisans görüyorsanız 800 TL, doktora görüyorsanız 950 TL limit verilmektedir.

Yine ödemeler düzenli yapılırsa limit artırılabiliyor. 5 yıllık süre dolduğunda yıllık olarak belirlenen kart aidatı 15 TL.

Akbank Öğrenci Kredi Kartı

Akbank tarafından öğrencilere sunulan kredi kartının adı Axess Exi26. Bu kredi kartına 1 yıl boyunca kart aidat ücreti ödemiyorsunuz. Ardından ise 20 TL aidat ödüyorsunuz. Borç gecikme faiz oranı Exi26 için %2.80 olarak belirlenmiştir. Bu kart peşin yapılan alışverişlerin sonradan taksitlendirilmesine olanak tanıyor.