Öğrencilik hayatında KYK öğrenim kredisi alıp sonradan ödemekte güçlü çekenler için af yakın. Peki öğrenim kredisi affı ne zaman gelecek ve nereye ödenecek?

Üniversitede öğrenim gördüğünüz sırada Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan aylık KYK bursundan yararlanan, üniversite öğrenimleri bittikten sonra bu bursun geri ödemesini yapmakta zorlanan vatandaşlar için Naci Ağbal’dan bir açıklama geldi.

Öğrenim kredisi alıp bunu geri ödemekte zorlanan ortalama 600bin öğrenci bulunmaktaymış. Bu öğrencilere “Borçları daha düşük tutarda ve taksit imkânıyla ödeme hakkı verilecek” diye seslenen Naci Ağbal sevindirici haberi vermiş oldu.

Peki, Yapılandırılmış Öğrenim Kredileri Nereye Ödenecek?

Belirli bir süreye kadar KYK bünyesinde olan öğrenim kredileri, ödemenin yapılmaması durumunda Gelirler İdaresi Başkanlığı’na sevk ediliyor. Bu durum borcu bulunan vatandaşlar tarafından belirli ödeme sistemi üzerinden yayınlanan “KYK borçları vergi dairesine yönlendirdi” uyarısı ile betimleniyor. Bu durumda borcu bulunan vatandaşların yapılanan kredilerini vergi daireleri aracılığıyla ödeyecekleri ortaya çıkıyor.

Öğrenim Kredisi Affı Ne Zaman Başlayacak?

Birçok affın da yer aldığı bu paket içerisinde öğrenim kredisi affının Resmi Gazete ’de yayımlandığı biliniyor. Vergi borcuna yönelik kasım ayında, prim borçları ise Aralık ayından itibaren taksitli ya da direkt peşin olarak tahsil edilecek.

KYK Öğrenim Kredisi

Öğrenim kredisi, üniversitede öğrenim gören öğrencilere maddi destek sunmak için ortaya atılmıştır. Bu verilen para borçtur ve zorunluluğu yoktur. Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye eğitim süresi boyunca verilen parayla TUİK Yurt içi Fiyat Endeksindeki artışlar da uygulanarak hesaplanıyor. Burs veya kredi çıkan öğrenciler www.turkiye.gov.tr bağlantısı üzerinden taahhüt senedi düzenletmeleri gerekiyor. Aksi durumda öğrenci ödeme alamaz ve başvurusu iptal olur. Örgün öğretimde okuyan öğrenciler ya yalnız öğrenim kredisi ya da yalnızca burs alabilirler ikisini birlikte alamazlar öğrencinin maddi durumunda ki değişikliğe göre öğrenim kredisi bursa dönüştürülebilir. Öğrenciler öğrenim kredilerini veya burslarını Ziraat Bankası aracılığı ile alırlar.

Öncelikli Öğrenciler

KYK’dan öncelikli olarak burs veya öğrenim kredisi alacak öncelikli öğrenciler; şehit ve gazi çocukları, engelli öğrenciler (tüm vücut kayıp oranı %40 ve üzerinde engeli tespit edilenler), yetim veya öksüz öğrenciler, üniversiteden önce öğrenim hayatını devlete bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlamış öğrenciler, üniversiteden önceki öğrenim hayatını Darüşşafaka Lisesinde tamamlayan öğrenciler, “Milli Sporcu Belgesi” alan amatör sporcu öğrencilere ve ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavda ilk 100’e giren öğrencilere öncelik verilir. Bu öğrencilerin “öncelik” belgelerini ilgili kurumlardan temin ettikten sonra başvuru süreçlerini ve başvurularını bu belgelerle tamamlaması zorunludur. Açık öğretim veya uzaktan eğitim öğrencilerine burs veya öğrenim kredisi verilmemektedir. Fakat Öncelikli Öğrenci durumundan yararlanabilmektedirler.

KYK Burs ve Kredi Başvuruları Yapılırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Krediyi devlet kurumu olan Kredi Yurtlar Kurumun’dan aldığınız için tüm incelemeler devlet tarafından yapılmaktadır. Ve incelemelerinde yanında sizden de bazı bilgiler istenmektedir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

  • Hatalı ve yanlış bilgi verdiğinizde inceleme devlet tarafından yapılacağı için başınız ağrıyabilir o yüzden bu tür yanlış bilgiler vermemeye özen gösterelim
  • En dikkat etmeniz gereken konu aylık gelen net gelirin yazılması konusudur. Bekârsanız ailenizin gelirini eğer evliyseniz eşinizle beraber eve giren toplam geliri yazmalısınız
  • Burs ve Kredi alma hakkını elde eden öğrenciler direkt kendilerini sorgulamak zorundadırlar. Devlet hiçbir haber kanalını vb. kitle iletişim aracını kullanarak kimseye ulaşmaz.

Konu İçeriği ;

  • Öğrencilerin KYK borcuna af gelir mi
  • Öğrencilerin KYK borcuna af 2014
  • Öğrencilerin KYK borcuna af 2013