İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere nüfuz cüzdanı suretinin ne olduğundan bahsedeceğiz. Halk arasında yanlış algılanma sonucunda fotokopi sanılan nüfus cüzdanı sureti bildiğiniz nüfus cüzdanı fotokopisi değildir.

Nüfus cüzdanı sureti, yetkili makamlardan alınan nüfus cüzdanı örneğidir. Fotokopi gibidir yine nüfus cüzdanınızın aynısıdır. Fakat fotokopiden farkı yetkili makamın mührünün bulunmasıdır. Onaylı olmayan nüfus cüzdanı örnekleri suret yerine geçmez.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı sureti almak istiyorsanız mahalle muhtarınıza ulaşabilirsiniz. Ya da notere gidebilirsiniz. 2 kurumda size yardımcı olacak ve nüfus cüzdanı suretini verecektir.

Nüfus cüzdanı sureti, çoğunlukla Nüfus Müdürlüklerinden alınmaya çalışılmakta. Fakat böyle bir durum söz konusu olamaz. Nüfus Müdürlükleri nüfus cüzdanı sureti vermekle yükümlü değildirler. Daha önceden Nüfus Müdürlüklerinden alınan bu suret, artık Mahalle Muhtarlığı ve Noterden alınmaktadır.

İkamet ettiğiniz bölgede yer alan muhtardan nüfus cüzdanı suretini alabilirsiniz. Muhtar gerekli bilgileri sistemde çıkan bilgileriniz eşiğinde kağıda aktararak mühür basarak “nüfus cüzdanı sureti” oluşturmaktadır.

2019 yılında olduğumuz şu günlerde nüfus cüzdanı suret fiyatı 3 TL’den başlayarak 5 TL’ye kadar bağlı bulunduğunuz muhtarlığa göre değişiklik göstermektedir. Bu ücret ödenmezse, nüfus cüzdanı sureti sahibi olamazsınız.

Eğer muhtarlığa ulaşamıyor veya gitmek istemiyorsanız bu durumda 2. seçenek olan noterler kendini gösterecektir. Nüfus cüzdanı fotokopinizi noterde “ASLININ AYNIDIR”, “ASLI GİBİDİR” mühürleriyle onaylattıktan sonra nüfus cüzdanı suretine çevirebilirsiniz. Noterde onaylatacak olduğunuz bu suretin ücreti, muhtarlığa göre daha yüksek çıkacaktır.

Nüfus Cüzdanı Sureti Almak İçin Gerekli Olanlar

  • Nüfus cüzdanı sureti almak istiyorsanız 1 adet vesikalık fotoğrafınız olmalıdır.
  • T.C. kimlik numaranız yine suret için en önem taşıyan unsur. Çünkü sorgulamaların tamamı T.C. kimlik numaranız ile yapılmaktadır. Bu yüzden kimliğiniz gereklidir.
  • Muhtarlığa veya notere konuyla ilgili başvuru yapmalısınız.

Ardından muhtar gerekli işlemleri yapıp, mührünü basarak nüfus cüzdanı suretini oluşturacaktır.

Noterden Nüfus Cüzdanı Sureti Almak

Noterden nüfus cüzdanı almak için aciliyetinizin olması gerekir. Acil durum yoksa, noterden suret çıkmaz. Çünkü noterden alınan belgeler her zaman geçerli olarak sayılmamaktadır.

Noter seçeneğine özel bir durum veya çok acil bir durum yoksa başvurmanızı önermiyoruz. Çünkü sureti isteyen kurum bu durumu kabul etmeyebilir ve sizi muhtara yönlendirebilir.

Eğer muhtara ulaşamıyorsanız noterden almalısınız. Fakat aciliyetiniz yoksa notere başvurmayın. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi noter bu durumu reddedip sizi tekrardan muhtara yönlendirebilir. Bu hususta boşu boşuna yol gitmiş olursunuz.