Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan sosyal medya, kişilerin bazı zor durumlarla karşılaşmasına ve kişi haklarının ihlaline kadar pek çok rahatsız edici konularla karşılaşmamıza neden olabilmektedir.

 
Sosyal medyanın ve internet kullanımının hayatımızı kolaylaştırdığı kadar, yanında getirdiği olumsuzluklar halinde kişiler kendilerine yapılan hakaret ve haksızlığa karşı mağdur olabiliyordu.

 
Türkiye Noterler Birliği Başkanı olan Yusuf Tutar, artık TNB’yi 7/24 hizmete açtıklarını belirtti. Yaptığı açıklama ise; “TNB’yi 7/24 hizmete açıyoruz. Artık internet ortamında kişiye karşı işlenen suçlar tespit altına alınacak” şeklinde oldu.

 
1 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe giren 1512 sayılı Noterlik Kanunu’na eklenen 198/A maddesi sayesinde artık noterlik işlemler elektronik ortamlarda da yapılabilecek. Bu sayede yasa kapsamında internet ortamında yapılan paylaşımlar tespit edilip, kaydı yapılabilecektir.
Bu yapılan işlemler ise e-arşiv adında kaydedilip, yasal sınırlar çerçevesinde ise elektronik ortamlarda paylaşabilecek bir konumda olacaktır. Bu sayede hem suçlular hızlı bir şekilde tespit edilip, hem de kişiye karşı işlenen suçlar kolaylık ile tespit edilebilir olacaktır.