Aracınızın muayenesini yaptırmadan trafiğe çıkmanız, aracınız bağlanmasına sebebiyet vereceği gibi, bununla birlikte daha büyük problemler de meydana getirebilir. TÜVTÜRK istasyonlarında yapılmakta olan muayenelerin, muayene cezasından kurtulma amacıyla yapılan bir rutin olmadığını, araç ve insanların güvenliği için bu muayenelerin kesinlikle yapılması gerektiğini bilmelisiniz.

Muayenesi olmayan bir araç, standart kontrollerden geçememiş, yani riskli araç sınıfında yer almaktadır. Maddi yönünü bir yana bırakmak gerekirse, bu söz konusu muayenesiniz araçlar büyük oranda sağlık sıkıntıları meydana getirebilir.

Araç muayenesini ihmal eden sürücülere uzun yıllardan düzenli bir şekilde büyük rakamlarda cezalar kesilmekte. Muayenesini yaptırmayan, standart kontrollerden geçemeyen araçlardan dolayı, cezanın yanında binlerce de kaza meydana geliyor. Bundan dolayı bir aracın muayenesini yaptırıp, standart kontrolleri geçtikten sonra güvenli bir şekilde araca binmek, her sürücünün 1 numaralı görevi olmalıdır.

Araç Muayenesi Nedir?

Her üründe olduğu gibi araçlarında yedek parçalarının belirli ömürleri bulunmaktadır. Bu ömür tamamlandığında bu parçaların değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer değişen parça mevcutsa, bu parçalarında yolların gerektirdiği standartlara göre ayarlı olmaları gerekmektedir.

Aracınızın lastiklerini değiştirdikten sonra, gerekli lastik ve balans ayalarını yaptırmalısınız, bunun yanında araçta mevcut olan tüm filtreler değiştirilmelidir.

Kanunlara göz attığımızda, 0 kilometre araç sahibi olan bireyler 3 yıl boyunca muayene yaptırmıyor. İlk 3 senenin sonrasında ise her 2 yılda bir muayeneden geçmek zorunda. 3 yaşını geçen kullanılmakta olan otomobiller de yine aynı şekilde 2 yılda bir denetime girmektedir.

Söz konusu denetimlerde aracın yürür aksamı, motor ve motor parçaları, şasinin tüm parçaları, emniyet donanımları gibi sürücüleri hayata bağlayan ve hayati önem taşıyan parçalar denetlenmektedir.

Bununla birlikte aracın egzoz emisyon sistemi de denetimler çerçevesinde incelenmektedir. Denetim tamamlandıktan sonra ise denetleyen tarafından araç ağır kusurlu, hafif kusurlu ve kusursuz olarak nitelendirilir. Eğer bir araç muayeneden geçememişse, belirtilen kusurları giderip tekrardan muayene istasyonunda denetime girmek zorundadır. Hafif kusurlu ve kusursuz araçlar muayeneye takılmamakta olup, Türkiye’de standart yol şartları için uygun araçlar olarak ön plana çıkmaktadır. 2 yıl boyunca herhangi bir denetime girmeden araç kullanmaya devam edilebilir.

Araç Muayenesi Gecikirse Ne Olur?

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi 2 yıl süre aralarla muayeneye girmek zorunludur. Bu 2 yılın sonunda eğer herhangi bir şekilde TÜVTÜRK muayenesine gitmemiş araç mevcutsa, bu araçlar için her ay, muayene ücreti üzerinden %5 oranında faiz uygulaması yapılır.

Örnek olarak araç muayenesini 3 ay geciktirdiğinizi düşünürsek, TÜVTÜRK’de yapılan muayene ücreti 226,56 TL. Uygulanacak faiz oranı 33,98 TL. Yani toplamda ödeyeceğiniz tutar ise 260,54 TL olarak ön plana çıkacaktır.

Bu ücret denetime girdiğinizde, TÜVTÜRK istasyonunda nakit olarak yapılmaktadır. Bahsedilen konu aracın rutin muayenesiyle ilgilidir. Egzoz emisyon ölçümüne yönelik yapılan cezalar ve yaptırımlar ise tamamıyla değişiklik göstermektedir.

Muayenesiz Araç Satışı Olur mu?

Muayene için başvurulmamış ya da muayeneden kusurlu bir şekilde geçememiş aracın satışı, noter tarafından onaylanmamaktadır. Eğer aracınızın satış işlemlerini sorunsuz bir şekilde halletmek istiyorsanız muayenesi de tamam olmalıdır.

Araç Satışına Engel Durumlar

  • Aracınızın üzerinde bir MTV borcu bulunuyorsa herhangi bir şekilde satış işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bu sorgulamayı Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden yapabilirsiniz.
  • Eğer herhangi bir şekilde trafik cezası yemişseniz, bunun da ödemesini yapmamışsanız, satış işlemi yine gerçekleştirilmeyecektir.
  • HGS – OGS borçları satışa engel olmaktadır.
  • Banka hacizi veya rehini de satış konusunda size sorun yaratacaktır.