İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Monako asgari ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız. Dünyada en yüksek asgari ücreti veren ülkeler listemizin 3.sırasında yer alan Monako’da asgari ücret aslında sadece bir isim. Çünkü asgari ücretle çalışan oranı %16. Geri kalan bölüm ise genel olarak Asgari ücretten çok yüksek seviyelere çalışıyor. 

Monako’da bireyler haftalık 39 saat çalışırlar. 39 saatten sonraki her saat için ek ödeme alırlar. Bu ödeme ise normal günlük asgari ücretin yaklaşık olarak 2 katıdır. Yani Monako’da mesaiye kalmak size çok yüksek oranlarda paralar kazandırabilir.

Monako Asgari Ücreti Ne Kadar 2019

Monako asgari ücreti 2019 yılının Temmuz ayında olduğumuz şu dönemlerde yıllık olarak 26.015 $ olarak belirlenmiş durumda. Bu tutarı aylığa böldüğümüzde, aylık olarak insanların eline geçen paranın 2.168 $ olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok Avrupa ülkesinden yüksek maaşların veriliği Monako, doğal güzellikler ve şehir manzarası olarak da ön plana çıkan bir ülke. Monako’da yaşam yapılan yorumlara baktığımızda çok lüks ve güzel. Ayrıca asgari ücretle çalışan bir işçi bile Monako’da çok rahat bir şekilde geçimini sürdürüyor, eline de fazlasıyla para kalıyor.

Monako asgari ücretini TL kurundan hesaplayacak olursak, yıllık olarak 124.634 TL’ye, aylık olarak ise 10.386 TL’ye denk geliyor. Bu rakamlar TL cinsinden çok uçuk rakamlar olarak kendini gösterse de, Monako’da yaşam TL biriminden olmadığı için çok da uçuk değil diyebiliriz.

Monako Çalışma Şartları

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Monako’da bir birey en fazla 39 saat çalışır. 39 saatten sonra çalışılan her geçerli saat için ek ödeme yapılır ve bu ödeme günlük asgari ücretin ortalama olarak 1.5 – 2 katıdır.

Eğer Monako’ya yerleşmek istiyorsanız, dünyanın en zengin ülkelerinden birinde yaşayacağınızı söyleyebilirim. Düşük nüfusuyla kişi başına düşen milli geliri çok yüksek olan Monako’da asgari ücretle çalışan kişi sayısı %16. Yani %84’lük bölüm asgari ücretin üzerinde çalışıyor.


Bu makalelerimize de göz attınız mı ?